SpaceX Starlink güvenliği 25 dolarlık ekipman ile geçilmişSpaceX Starlink Premium

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti büyümeye devam ediyor. Bugün bu projeyi bir güvenlik açığı gündeme getirdi.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Bu görevler ile 3 bine yakın operasyonel uyduya ulaşan firma, ortaya çıktığı kadarıyla kurduğu sistemi saldırılara karşı aşırı dayanıklı hale getirememiş. Çünkü Belçikalı güvenlik araştırmacısı Lennert Wouters, sadece 25 dolarlık bir ev yapımı donanım kullanarak Starlink’in güvenlik sistemini geçmeyi başarmış. Wouters bu sayede Starlink’in kilitli / kapalı olması gereken bazı detaylarına / özelliklerine erişim sağlamış. Bu işlem için kullandığı açığı SpaceX’e bildiren ve bu sayede firmadan para ödülü alan Wouters, güvenliğin artırıldığını ancak halen Starlink’in sistemlerine girişin mümkün olduğunu belirtiyor. Bunu tamamen önlemek için SpaceX’in donanımsal güncelleme gerçekleştirmesi gerektiği aktarılıyor. Firmanın bunu ileride yapacağı düşünülüyor ancak şimdilik mevcut Starlink kullanıcıları için çok önemli bir tehdit ya da tehlike bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 yılında Türkiye’ye de gelmesi beklenen ve son açıklamaya göre şu an 32’den fazla ülkede aktif edilen uzay interneti SpaceX Starlink, en son Maritime paketi ile dikkat çekmişti. Hatırlamak adına bu paket gemilere, teknelere ya da yatlara uzaydan internet sağlıyor. Sudan etkilenmeyen özel donanımlar üzerine kurulan ve geniş bir kapsama alanı içerisinde deniz üstü hareketli kullanım sunan paket, gerçekten çok pahalı.

Çünkü Maritime için sadece donanım masrafı 10 bin dolar seviyesinde yer alıyor. Ayrıca bunu ödeyen kişilerin deniz üstünde 350 Mbps gibi yüksek indirme hızlarına ulaşmak adına aylık tam 5 bin dolar ödemesi gerekiyor.

Yeni paket hakkında Twitter’dan bir açıklama yapan Elon Musk, aylık 5 bin dolarlık fiyatın yüksek ancak rakiplere oranla düşük olduğunu savunmuştu. Musk’a göre SpaceX firmasının gemileri daha kötü internet erişimine aylık tam 150 bin dolar ödüyor. 

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili

Read More