SpaceX, ilk Starship yakıt doldurma testini tamamladı! Bekle bizi Mars!


Şirket aracın Super Heavy ve Starship aşamalarını 10 milyon libreden fazla sıvı oksijen ve metan yakıtı ile yükledi. Ek olarak, SpaceX, lansman gününe kadar tamamlaması gereken bazı geri sayım prosedürlerinden de geçti. SpaceX, Twitter’da “Bugünkü test, tam bir fırlatma geri sayım dizisinin yanı sıra Starship’in performansını ve uçuş operasyonları için yörünge pedini doğrulamaya yardımcı olacak” dedi.

Space.com’un da belirttiği gibi, pazartesi günkü test, SpaceX’in önümüzdeki aylarda Starship’in yörünge uçuşunu tamamlama yolunda olduğu anlamına geliyor. Şirket, bir Starship prototipinin ilk başarılı inişinin ardından Mayıs 2021’de bu test için gerekli evrakları teslim etmişti. O zamandan beri, Starship programı bir çok aksilikle karşılaştı.

SpaceX, ilk Starship yakıt doldurma testini tamamladı! Bekle bizi Mars!

Örneğin, uzun bir inceleme, Federal Havacılık İdaresi SpaceX’e Starship lansmanlarının şirketin Teksas’taki Boca Chica tesisini çevreleyen ortam üzerindeki etkisini azaltmak için 75’ten fazla eylemde bulunması emrini verdi. Daha yakın bir zamanda, ateşleme testi, bir patlamayla sona erdi. Bu haftaki provanın ardından, Starship’in uçabilmesi için SpaceX’in yerde birkaç test daha tamamlaması gerekiyor. Daha kritik denemelerden biri, şirketin Super Heavy güçlendiricinin 33 Raptor motorunun tümünü aynı anda ateşlemesini gerektirecek.

Read More

Yorum yapın