SpaceX, Crew-3 göreviyle ISS’e çıkan astronotları geriye getirdi

Elon Musk’ın sahibi olduğu özel uzay şirketi SpaceX, 2022’de başarılı görevlere devam ediyor. Bu sefer bir geri dönüş başarıldı.


Advertisement

SpaceX imzalı Falcon 9 roket modelinin önüne konumlandırılan Crew Dragon içerisinde ISS’e gönderilen Crew-3 astronotları, kısa süre önce sorunsuz olarak geriye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu içerisinde altı ay boyunca kalan Tom Marshburn, Raja Chari, Kayla Barron ve Matthias Maurer, baştan sonra iyi geçen bir görev ile beraber Dünya’ya geri getirildi. Astronotlar direkt olarak okyanus üzerine dört adet dev paraşüt ile yumuşak sayılacak bir iniş gerçekleştirdi. Atmosfere geri giriş ve iniş sonrasında gemiye alınan Crew Dragon yukarıdaki gibi görünüyordu.

SpaceX, kısa süre önce de yine NASA ortaklığında hayat bulan Crew-4 görevi kapsamında Falcon 9 roketin önündeki Crew Dragon’a konumlandırılan Kjell Lindgren, Robert Hines, and Jessica Watkins ve Samantha Cristoforetti isimli astronotları sorunsuz olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) götürmüştü. Görevde kullanılan Falcon 9 roket, daha önce CRS-22, Crew-3 ve Türksat 5B görevlerine de güç vermişti. Bu firmanın kısa süre içerisine gerçekleştirdiği ikinci insanlı görev olmuştu.

Bundan hemen önce Ax-1 görevinde SpaceX, daha önce GPS III Space Vehicle 04, GPS III Space Vehicle 05, Inspiration4 ve Starlink görevlerinde kullanılmış bir Falcon 9 roket ile beraber Uluslararası Uzay İstasyonu’na dört kişi daha göndermişti. Burada tam olarak Mark Pathy, Larry Connor, Eytan Stibbe ve Michael López-Alegría uzay deneyimi elde etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021’de çok iyi bir yıl geçiren ve sorunsuz çok sayıda görev ile büyük gelirler elde eden SpaceX, Elon Musk’ın açıklamasına göre 2022 toplamında 60 farklı kalkış / görev gerçekleştirmeyi hedefliyor.

And… splashdown! Dragon has safely made it home with precious cargo aboard: four #Crew3 astronauts!

Now they wait for the recovery vehicle, which is named after Shannon Walker, mission specialist for the first crewed @SpaceX mission to the @Space_Station: pic.twitter.com/VDDXdsxkbH

— NASA (@NASA) May 6, 2022

Crew-3 ekibini taşıyan Crew Dragon kapsülün okyanus üstüne inişini NASA tarafından yayınlanan yukarıdaki videoda gözler önüne serdi.

SpaceX yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More