SpaceX, çok pahalı ve hızlı “Starlink Premium” paketini duyurdu

Uzaydan internet sistemi SpaceX Starlink için çok pahalı ve bağlı olarak daha hızlı çalışan “Starlink Premium” paketi duyuruldu.

Sürekli olarak alçak dünya yörüngesine gönderilen uydular ile büyütülen uzaydan internet sistemi SpaceX Starlink, normalde aylık 99 dolarlık bir fiyata sahip. Uzaydan internete bağlanabilmek için ayrıca 499 dolarlık bir donanım harcaması (Anten, özel router vb.) yapmanız gerekiyor. Bu pakette 50 Mbps ila 250 Mbps arasında bir hız alınabiliyor ve burada 20-40 ms arası gecikme sunuluyor.

Bugün yeni duyurulan Starlink Premium paketi ise kişilere aylık tam 500 dolara 150 Mbps ila 500 Mbps arasında bir hız getirecek ve gecikme yine 20-40 ms seviyesinde olacak. Aktarıldığı kadarıyla bu yüksek hız için özel bir anten gerekecek ve bu anten şimdi kullanılandan daha büyük olacak. Bu anten ve diğer donanımlar için tek seferlik 2.500 dolarlık harcama gerekecek.

Halen Türkiye dahil birçok pazarda resmi olarak elde edilemeyen SpaceX Starlink servisi ile eksiksiz olarak her bölgeye internet getirmek isteniyor. SpaceX ayrıca büyük toplu taşıma araçlarına da Starlink üzerinden uzaydan internet getirmek istiyor.

SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın açıklamasına göre şu an yörüngede 1.469 tane Starlink uydusu aktif olarak görev yapıyor. Musk’a göre 272 uydu operasyonel yörüngesine doğru yolda bulunuyor. Musk ayrıca “Laser Links” sisteminin de yakında aktif edileceğini aktarıyor.

Starlink’in gönderilen en son uydularında özel bir lazer sistemi yer alıyor. Bu lazer sistemi sayesinde uydular yer istasyonları yanında kendi aralarında da ışık hızında haberleşebiliyor.

İlginizi Çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Read More