SpaceX, bu sefer “SARah-1” görevini gerçekleştirdi [Video]SpaceX SARah-1 LOG Tasarım

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, durmuyor ve ticari görevlere aktif olarak devam ediyor. Bu sefer SARah-1 görevi tamamlandı.

Daha önce NROL-87 ve NROL-85 görevlerinde kullanılan Falcon 9 roket modeli ile beraber sorunsuz bir SARah-1 görevi geride kaldı. Bu tüm aşamalarını yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz görevde uzaya, Almanya Ordusu için geliştirilen bir görüntüleme uydusu çıkarıldı. SARah-1 görevi kapsamında (Ordu için daha sonra başka kalkışlar da olacak) kullanılan Falcon 9 roketi bu sefer deniz üstü otonom istasyona değil, daha önce de birçok kez gördüğümüz gibi karaya (Vandenberg Space Force Base) indiren SpaceX, 2022’nin 25. görevinin altında da rahatlıkla kalkmayı bildi. Firma yılın 26. görevini ise bir aksilik olmazsa yarın yapacak.

SpaceX kısa süre önce Starlink projesi için bir kalkış yapmış, bundan önceki görevde ise Türkiye odaklı bir adım da atılmıştı. Transporter-5 görevi kapsamında uzaya 59 farklı araç / uydu çıkarıldı ve bu uydular arasında Ankara merkezli teknoloji şirketi Plan-S tarafından üretilen ve Türkiye’nin ilk ticari uydusu olarak geçen çok ufak boyutlu Connecta T1.1 de yer alıyordu. Türkiye Uzay Ajansı tarafından “9 ay gibi kısa bir sürede üretildi” açıklaması yapılan uydu için Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan, bu uyduda bilgisayarın, batarya yönetim sisteminin ve IoT haberleşme birimlerinin olduğunu belirtmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Plan-S şirketinin yöneticileri daha önce 2022’de üç farklı test uydusunun fırlatılacağını açıklamıştı ve Connecta T1.1 ile ilk test uydusu başarılı şekilde atılmış oldu. Yine SpaceX tarafından atılacak ikinci deneme uydusuna görüntü almak adına bir kamera koyacağı söylenen ekip, Connecta T1.1 ile daha çok IoT cihazlar arasındaki iletişime odaklanıyor.

Son görevde Falcon 9 böyle kalktı:

Liftoff! pic.twitter.com/yPInOsesbn

— SpaceX (@SpaceX) June 18, 2022

Son görevde Falcon 9’un inişi ise böyle oldu:

Falcon 9’s first stage has landed on Landing Zone 4 pic.twitter.com/CfwzS6Y864

— SpaceX (@SpaceX) June 18, 2022

SpaceX başarıları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili

Read More