SpaceX, bu sefer “Nilesat 301” görevini gerçekleştirdi [Video]SpaceX

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, durmuyor ve ticari görevlere aktif olarak devam ediyor. Bu sefer Nilesat 301 tamamlandı.

Dün gece daha önce GPS III Space Vehicle 04, GPS III Space Vehicle 05, Inspiration4, Ax-1 ve iki adet Starlink görevinde kullanılan Falcon 9 ile beraber sorunsuz bir Nilesat 301 görevi gerçekleştirildi. Bu tüm süreci yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz görevde uzaya, Nilesat 301 iletişim uydusu çıkarıldı. Nilesat 301 görevi kapsamında kullanılan Falcon 9 roketi bir kez daha otonom deniz üstü platformu Just Read the Instructions’a indiren SpaceX, 2022’nin 23. görevinin altında da rahatlıkla kalkmayı bildi.

SpaceX, bundan önceki görevde Türkiye odaklı bir adım da atmıştı. Transporter-5 görevi kapsamında uzaya 59 farklı araç / uydu çıkarıldı ve bu uydular arasında Ankara merkezli teknoloji şirketi Plan-S tarafından üretilen ve Türkiye’nin ilk ticari uydusu olarak geçen çok ufak boyutlu Connecta T1.1 de yer alıyordu. Türkiye Uzay Ajansı tarafından “9 ay gibi kısa bir sürede üretildi” açıklaması yapılan uydu için Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan, bu uyduda bilgisayarın, batarya yönetim sisteminin ve IoT haberleşme birimlerinin olduğunu belirtmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Plan-S şirketinin yöneticileri daha önce 2022’de üç farklı test uydusunun fırlatılacağını açıklamıştı ve Connecta T1.1 ile ilk test uydusu başarılı şekilde atılmış oldu. Yine SpaceX tarafından atılacak ikinci deneme uydusuna görüntü almak adına bir kamera koyacağı söylenen ekip, Connecta T1.1 ile daha çok IoT cihazlar arasındaki iletişime odaklanıyor.

Son görevde kullanılan Falcon 9 böyle kalkış yaptı:

Liftoff! pic.twitter.com/wY6SCJSGp7

— SpaceX (@SpaceX) June 8, 2022

Son görevde kullanılan Falcon 9 böyle iniş yaptı:

Falcon 9’s first stage has landed on the Just Read the Instructions droneship pic.twitter.com/ARJ0pjjgAl

— SpaceX (@SpaceX) June 8, 2022

Son görevde alçak dünya yörüngesine çıkarılan Nilesat 301 böyle ayrıldı:

Deployment of Nilesat 301 confirmed pic.twitter.com/TOxuyYAICp

— SpaceX (@SpaceX) June 8, 2022

SpaceX başarıları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili

Read More