SpaceX, bir hafta içinde 96 tane Starlink uydusu gönderdiSpaceX Starlink LOG Tasarım

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, bir hafta içerisinde 96 tane Starlink uydusu gönderdi. Firma ağı yavaş yavaş büyütüyor.

SpaceX, en son Falcon 9 rokete yüklediği 49 Starlink uydusunu alçak dünya yörüngesine çıkarması ile ses getirmişti. Ancak bu başarıya gölge düşmüş, bu uydulardan sadece 9 tanesi hayatta kalabilmişti. Yaşanan jeomanyetik fırtına nedeniyle 40 uydunun yörüngede kalamadığı ve atmosfere giriş üzerinden yanarak kullanılmaz hale geldiği açıklanmıştı. Ancak bu durum firmayı yıldırmıyor. Bir hafta içerisinde yapılan iki farklı Falcon 9 merkezli Starlink görevi ile bir seferde 50 tane, diğerinde ise 46 tane uzaydan internet uydusu alçak dünya yörüngesine gönderildi.

Elon Musk’ın geçtiğimiz haftaki açıklamasına göre Starlink için güncel kullanıcı sayısı 250 bini geride bıraktı. Aktarıldığı kadarıyla bu rakama 25 farklı ülke üzerinden ulaşıldı. Halen birçok pazarda aktif olarak kullanılamayan servis, 2022’de yeni kalkışlar ile daha büyük hale getirilecek ve gün geçtikçe her ülkeyi rahat şekilde kapsar haline gelecek.

Bilmeyenler için geçtiğimiz haftalarda SpaceX Starlink servisi için yeni bir paket de duyurulmuştu. Servis normalde aylık 99 dolarlık bir fiyata sahip. Uzaydan internete bağlanabilmek için ayrıca 499 dolarlık bir donanım harcaması (Anten, özel router vb.) yapmanız gerekiyor. Bu pakette 50 Mbps ila 250 Mbps arasında bir hız alınabiliyor ve burada 20-40 ms arası gecikme sunuluyor.

Starlink Premium paketi ise kişilere aylık 500 dolara 150 Mbps ila 500 Mbps arasında bir hız sağlıyor. Bu yüksek hız için özel bir anten gerekiyor ve bu anten ile diğer donanımlar için tek seferlik 2.500 dolarlık harcama yapılması zorunlu durumda.

SpaceX Starlink projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti

Read More