SpaceX, 33 farklı “Raptor 2” motorlu “Super Heavy Booster 7” için etkileyici bir paylaşım daha yaptı

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, 33 farklı Raptor 2 motora sahip “Super Heavy Booster 7” için etkileyici bir paylaşım yaptı.

SpaceX tarafından yapılan sayfanın en altındaki paylaşımda, bir kez daha Starbase adı verilen uzay üssünde test için bekleyen inanılmaz güçlü ana itici Super Heavy Booster 7 karşımıza çıkarıldı. Firmanın insanoğlunu Ay ve Mars’a götürecek Starship uzay aracını dünya dışına taşıyacak ilk aşama olan SHB7, bünyesinde yukarıda da dediğimiz gibi tam 33 farklı Raptor 2 motoru taşıyor. Paylaşılan fotoğraflarda bu motorları karşımıza getiren ve oluşturulacak inanılmaz yüksek itiş gücüne bir kez daha net olarak bakış attıran firma, aynı paylaşımda Starship’in test modelinde de 6 farklı Raptor 2 motorun yer aldığını aktardı.

SpaceX’in geleceği için hayati önemi bulunan uzay aracı Starship, dediğimiz gibi şirket tarafından geliştirilen Raptor 2 roket motorlarını temel alıyor. Raptor 1’den çok ciddi farkları bulunan motoru en son Elon Musk tarafından paylaşılan bir fotoğraf gündeme getirmişti. Twitter’dan paylaşılan fotoğrafta hazırlanan çok sayıda motor görülmüş ve fotoğraf için Elon Musk şunu yazmıştı: “Starbase üssünde her biri yarım milyon pound (230 ton) güç üreten Raptor 2 roket motorları”.

Üzerinden geçmek adına Raptor 1’den çok daha az parça ile bir araya getirilen motor, bu sayede daha hafif, daha ufak ve daha kolay şekilde üretilebiliyor. SpaceX mühendislerinin her biri özelinde 250 ton güç için zorlayabileceklerini düşündükleri roket motoru, çok önemli şekilde saatler içerisinde yeniden kalkışa hazır hale gelebiliyor ve Raptor 1’e oranla yüzde 50’ye yakın oradan daha ucuza üretilebiliyor. SpaceX, Falcon 9 gibi Starship’i de yeniden kullanılabilir yapıda tasarlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alanın en güçlüsü olacak Starship ile beraber Elon Musk ve şirketi SpaceX, sınırları aşmayı ve insanoğlunu Mars’a götürmeyi istiyor. Hatta Musk’ın kızıl gezegen üzerine bir insan kolonisi kurma hedefi de bulunuyor. Ancak bu süreç öyle çok kolay ya da kısa sürede olmayacak. Musk’ın hesaplarına göre Mars’ta kendi kendisini idare ettirebilecek insan topluluğu için çok ama çok fazla sayıda kalkışa (Tahminler 10 yıl boyunca haftada 20 farklı kalkışa işaret ediyor) ihtiyaç olacak.

SpaceX, Starship özelinde bir gelecek gösterimi yapmak adına geçtiğimiz aylarda sayfanın en üstünde izleyebileceğiniz animasyon videosunu da paylaşmıştı. Burada üzerindeki çalışmalar süren Starship’in kalkışına, ilk ile ikinci bölümün ayrılmasına, yörüngede yakıt ikmaline ve Mars üzerine inişine yer verilmişti.

Elon Musk’ın daha önceki açıklamalarına göre Starship kalkışları 2-3 yıl içerisinde 10 milyon dolardan daha ucuz olacak. Bu rakam oldukça iyi çünkü şu an her bir Falcon 9 kalkışı 60 milyon dolar tutuyor. Yeniden kullanılabilirliğin merkezde yer aldığı yeni uzay aracı, gelecekte firmaya günde üç farklı kalkış dahi getirebilecek.

33 Raptor engines installed on the Booster, 6 on the Ship pic.twitter.com/l7K6rH96qa

— SpaceX (@SpaceX) July 2, 2022

Super Heavy Booster 7 with 33 Raptor engines installed was transported to the orbital launch pad at Starbase pic.twitter.com/Tvld2cKhB9

— SpaceX (@SpaceX) June 23, 2022

SpaceX Raptor 2 yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

Read More