Sosyal medya platformlarına çocuklara yönelik koruma ekleniyor!


California Valisi Gavin Newsom, sosyal medya platformlarının reşit olmayan kullanıcılara yönelik kurallarını düzenleme talebinde bulundu. Bundan sonra sosyal meydada reşit olmayan kullanıcıları ilgilendiren yeni bir yasa tasarısı gündemde olacak.

Newsom’un ofisinden yapılan bir basın açıklamasına göre, AB 2273 olarak bilinen yasa tasarısı, “çevrimiçi platformların çocuk kullanıcıların çıkarlarını en iyi şekilde dikkate almasını ve varsayılan olarak çocukların zihinsel ve fiziksel sağlık ve esenliğini koruyan gizlilik ve güvenlik ayarlarına sahip olmasını gerektiriyor”.

Sosyal medya platformlarına çocuklara yönelik koruma ekleniyor!

Sosyal medya platformlarına çocuklara yönelik koruma ekleniyor! - Resim : 1

Bilindiği üzere TikTok ve benzeri platformlar ciddi anlamda gençler üzerinde sorunlara yol açabiliyor. O derece ki popüler olmak için canından dahi olan çocuklar söz konusu. Bu kapsamda çocukları korumaya yönelik yeni yasaların gelmesi bekleniyordu. 2024 yılının Temmuz ayına kadar yürürlüğe girmeyecek olan yasa, platformların çocuklardan toplayabileceği veri türlerine daha fazla kısıtlama getirmeyi amaçlıyor.

Söz konusu yasanın sosyal medya, oyunlar ve diğer çevrimiçi platformlar için pratik düzeyde ne anlama geleceği henüz net değil. Newsom’un ofisinden yapılan açıklamada, “Çocuk Verilerinin Korunması Çalışma Grubunun” Ocak 2024’e kadar yasanın uygulanması için “en iyi uygulamalar” hakkında bir rapor yazacağı belirtildi. Kaliforniya yasası, sosyal medya şirketlerine, platformlarını kullanan çocukların mahremiyetini ve refahını korumak için daha fazlasını yapmaları için baskı yapılmasıyla geldi. 

Read More

Yorum yapın