Sony, PlayStation oyunlarını PC ve mobile getirmede büyük düşünüyor

Oyun tarafının önemli isimlerinden Sony, özel PlayStation oyunlarını artık sadece çıkardığı konsollarına özel bırakmıyor.

Sony, bazı özel PlayStation oyunlarını hali hazırda PC için sunuyor. Bu konuda en son ses getirenlerden birisi God of War olmuştu. Bu sayede oyunlardan daha fazla para kazanan firma, ileride süreç için daha büyük adımlar atacak. Yapılan resmi paylaşıma göre 2025 yılında şirketin özel oyunlarının hemen hemen yarısı PC ve mobilde de olacak. 2024 yılında PS4 uyumlu oyunların gelmeye devam edeceğini belirten Sony, 2025 itibarıyla kendi stüdyolarından sadece PS5 oyunları çıkarmaya başlayacak.

Burada şunu mutlaka belirtelim. PlayStation için özel olarak tasarlanan en yeni oyunlar hemen PC ve mobile gelmeyecek. Firma bu oyunları öncelikle konsol tarafında satacak, yüksek ihtimalle 1 yıl sonra diğer platformlara açılacak. Yani 2025 yılında bir önceki yılın oyunları PC ve mobilde olacak. Firma bulut temelli mobil oyun deneyimi yanında mobile özel hazırlanmış oyunlar da planlıyor.

Firma bu aralar birebir olmasa da Game Pass rakibi sayılan yeni PlayStation Plus paketleri ile ses getiriyor. Servis, kaçıranlar için Asya pazarlarında 23 Mayıs tarihinde, Japonya’da 1 Haziran tarihinde, ABD’de 13 Haziran tarihinde ve Avrupa’da ise 22 Haziran tarihinde kullanıma sunulacak. Türkiye’de de 22 Haziran itibarıyla aktif edilecek yeni dönem için bilinmesi gerekenler şöyle:

PS+ Extra abonesi olan oyuncular, Essential imkanlarına ek olarak sayıları 400’e ulaşan PS4 ve PS5 oyununa Game Pass‘te olduğu gibi erişim sağlayabilecek. Burada diğer stüdyolar yanında PlayStation Studios imzalı özel oyunlar da sunulacak. Paketteki oyun kütüphanesi yeni çıkanlar ile beraber zaman zaman güncellenecek. Ancak burada Game Pass’teki gibi Sony özel yeni oyunlar için ilk günden erişime sunulmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PS+ Premium abonesi olan oyuncular, Essential ve Extra imkanlarına ek olarak, 340’dan fazla ekstra oyuna daha erişim sağlayabilecek. Burada bulut üzerinden aktarılacak PS3 oyunları olacak. Aynı zamanda orijinal PlayStation oyunları, PS2 ve PSP oyunları da indirerek ya da bulut üzerinden oynanabilecek. Bu pakette yeni oyunlar için demo deneme imkânı da olacak.

Peki bu servisini Türkiye fiyatları ne kadar olacak? Resmi rakamlar şöyle:

-PS+ Essential: 1 Ay 40 TL / 3 Ay 100 TL / 12 Ay 240 TL
-PS+ Extra: 1 Ay 60 TL / 3 Ay 165 TL / 12 Ay 400 TL
-PS+ Deluxe: 1 Ay 70 TL / 3 Ay 190 TL / 12 Ay 460 TL

Bu serviste hangi oyunlar olacak? Bunun cevabı direkt olarak burada yer alıyor.

Yeni PlayStation servisi yanında bu da ilginizi çekebilir: La Casa de Papel: Kore için çıkan tanıtım videosu

Read More