Sony, PlayStation için “Xbox Game Pass” rakibi geliştiriyor

Oyun tarafının önemli isimlerinden Sony, PlayStation için “Xbox Game Pass” rakibi geliştiriyor. Sonunda beklenen adım atılıyor.

Xbox Games Pass çok sevilen bir hizmet. Bilmeyenler için Game Pass’te aylık abonelik ile 100’den fazla oyuna erişim sağlayabiliyorsunuz ve bu oyunları seçtiğiniz pakete göre Xbox ya da PC’de oynayabiliyorsunuz. Game Pass, özellikle bütçe sorunu olanlar için harika bir nimet olarak görülüyor. İşte tam da bunun bir benzeri sonunda PlayStation tarafı için de geliyor.

Jason Schreier’in haberine göre sistem şu an Spartacus kod adı altında geliştiriliyor. Bu sistem ile aylık bir ücret ödenerek birçok PlayStation oyununa toplu olarak erişim sağlanabilecek. Kaynağa göre Sony oyunculara birden fazla paket sunacak. En üst pakette PS1/PS2/PSP oyunları dahi yer alacak.

Bahar aylarında çıkarılacağı aktarılan Sony’nin Xbox Game Pass rakibi, oyun dünyasında heyecan yaratıyor ancak Jason Schreier beklentinin düşük tutulması gerektiğini belirtiyor. Sony’nin bu servise Microsoft’un yaptığı gibi dev oyunları ilk gündem vermesi beklenmiyor.

Sony, PlayStation tarafını özel oyun satışları üzerinden döndürüyor ve bu geliri düşürmek gibi bir adım atmayacaktır. Yüksek ihtimalle birçok oyun Game Pass’in PS tarafındaki rakibine çıktıktan 1 yıl sonra eklenecektir. 

Ancak bu bile PlayStation oyun fiyatlarının çok yüksek olduğu Türkiye gibi pazarlarda büyük ses getirecektir. Sistemi yakında daha da detaylanması bekleniyor.

Sony, PlayStation tarafında en son bir kontrolcü patenti ile ses getirdi

Sony, geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan bir iş ilanı üzerinden klasik / popüler PlayStation oyunlarını mobil dünyaya getirmek istiyor haberiyle çok ses getirmişti. Daha sonra şimdiye kadar PlayStation‘a özel oyunları tam anlamıyla mobile getirmeyen Sony bir açıklama yayınlamış ve bunun değiştireceğini aktarmıştı.

Sony, hatta bu konuda “hazır olun” açıklamasını da yapmıştı. Daha sonra ise netlik kazanan söylemler üzerinden firmanın büyük mobil hamlesini, 2021’in sonu – 2022’nin başı gibi planladığı aktarıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony tarafından ilk olarak hangi özel PlayStation oyun ya da oyunlarının mobile getirileceği bilinmiyor ancak firma süreci donanımsal olarak da desteklemek istiyor gibi görünüyor. Ortaya çıkan yeni bir patent, şirketin telefonlar için bir “PlayStation” kontrolcüsü geliştiriyor olabileceğini gösteriyor.

Patent dışında görülmeyen bu kontrolcü, akıllı telefonu ortasında taşıyor ve şimdilik sadece Sony’nin Xperia modellerine özel olacak izlenimi oluşturuyor. Yüzde 100 kesin olarak geleceği yönünde bir bilgi olmayan bu ürün, görebileceğiniz üzere standart PlayStation tuşlara ve tuş dizilimine sahip.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un Türkiye’de satışa çıkan modellerinden

Read More