Sony FR7 isimli robotik kamera sistemi tanıtıldı

Görüntüleme tarafının en önemli isimlerinden olan Sony, bugün Sony FR7 isimli özel bir robotik kamera sistemi tanıttı.

Sony FR7 robotik kamera sistemi, dünyanın kendi sınıfında lensleri değiştirilebilir ilk tam kare “PTZ” modeli olarak öne çıkıyor. Uzaktan çekim süreçleri için hazırlanan ve motorlu yapısı sayesinde hareket ettirilebilen kamera, tek başına sabit konumda kullanılabiliyor olması yanında özel kamera kollarına da bağlanabiliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere spesifik olarak üst seviye profesyonellere hitap eden ürün, birçok farklı büyük çaplı prodüksiyon projesinde kullanılabilecek bir seçenek konumunda yer alıyor.

Önden bakıldığı zaman Sony FX6 kamera modelini akıllara getiren FR7’nin ana gövdesi, arkadan aydınlatmalı 10.3 megapiksellik 15 durak dinamik aralığa sahip tam kare sensör üzerine kuruluyor. ISO 800 ile 409.600 arasını aktif olarak kullanabilen FR7, 4K’da 120 fps video çekimi sunabiliyor ve görüntüleri yerleşik olarak birden fazla hafıza kartına kaydedebiliyor.

Genelde manuel olarak kullanılacak olmasına rağmen otomatik netleme özelliği bulunan ve burada göz takibi özelliği de olan model, motorlu yapı sayesinde objesini gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor ve eğer istenirse kadrajın merkezinde tutabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

70 farklı Sony E-Bayonet lens ile uyumlu olan Sony FR7 robotik kamera sistemi, arka kısmında çok sayıda profesyonel giriş-çıkış portu yer alıyor ve iç donanımlarını ve motorlarını yerleşik fan ile seri tutuyor. Tablet ve PC üzerinden gerçek zamanlı kontrol sunan kamera, tahmin edebileceğiniz üzere hiç ucuz bir seçenek değil.

Sony’nin açıklamasına göre kasım ayı sonunda satışa sunulacak FR7 için gövde fiyatı 9.699 dolar seviyesinde. Modelin 28-135mm f/4 PTZ lens kombinasyonu ile fiyatı ise 12 bin dolar gibi yüksek bir seviyede yer alıyor. Bu fiyatlar normal bir kullanıcı için yüksek ancak profesyonel sektör için düşük bile sayılabilir.

Sony FR7 yanında bu da ilginizi çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli

Read More