Son Dakika: Elon Musk Türksat 5B’yi Uzaya Gönderdi!


SpaceX‘in CEO’su Elon Musk Türksat 5B uydumuzu uzaya fırlattı. Türksat 5B’nin uzaya gönderilmesi için SpaceX ile anlaşan Türksat yetkilileri en nihayetinde uydumuzu uzaya gönderdi. 

Fırlatma Florida’daki Cape Canaveral Üssü’de saat 06.58’de gerçekleşti. Türksat 5B uydusu SpaceX’in Falcon 9 roketiyle yörüngeye gönderildi. 42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek uydumuz, Türkiye’nin uydu veri iletişim kapasitesini 15 kattan daha fazla artırabilecek.

Falcon 9 ile Fırlatıldı

Uydu SpaceX’in meşhur roketi olan Falcon 9 roketi ile uzaya gönderildi. Bildiğiniz üzere bu roket Falcon ailesinin en güçlü roketi. Hatta bu aile de yer alan Falcon Heavy roketi uzay tarihinin en büyük roketi konumunda yer alıyor.

Türksat 5B sabit sınıf uydulara oranla 20 kat daha fazla verimliliğe sahip olacak. Uydunun 35 yıllık manevra ömrü bulunuyor. Uyduyla birlikte ilk kez ticari bir haberleşme uydusunda “yerli olarak tasarlanıp üretilen ekipmanlar” da uzaya gönderildi. Yerli imkanlarla üretilen Türksat 6A uydusu ise 2023‘te uzaya gönderilmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan uydu fırlatma törenine video mesaj göndererek, “Sayın Musk‘ı ve SpaceX firmasını Türkiye karşıtı lobilerin şantajına ve baskısına boyun eğmediği için şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.” dedi.

İşte Erdoğan’ın mesajlarından satır başları:

“Bugün Türkiye ve Türk milleti adına bir gurur anına daha şahit olmanın heyecanını yaşıyoruz. Ocak’ta Türksat 5A’yı fırlatmış, Haziran ayında da hizmete alma törenini gerçekleştirmiştik.”

Bugün de ülkemizin en güçlü kapasiteli haberleşme uydusu olan Türksat 5B’yi uzaya fırlattık. Bu uydu projemizde de yine SpaceX firmasının Falcon 9 roketini tercih ettik. Sayın Musk’ı ve SpaceX firmasını Türkiye karşıtı lobilerinin şantajına ve baskısına boyun eğmediği için şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.

Türksat 5B’nin devreye girmesiyle veri iletim hızı ve kapasitesi 15 kattan fazla artacaktır. Bu sayede internet erişiminin kısıtlı olduğu bölgelere kapsama alanındaki kullanıcılara geniş bant uydu internet hizmeti verilebilecektir.

İletişim kapasitemizi daha da güçlendirecek Türksat 5B uydumuzun ülkemiz için milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

SpaceX ile yürüttüğümüz başarılı ortak çalışmalarımızın artarak devam etmesini temenni ediyorum. Bizlere bu gururu yaşatan herkese şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.”

Read More

Yorum yapın