Snap, drone pazarına kapıyı erken kapatıyor

Snapchat‘in arkasındaki isim Snap, donanım pazarında denemelerine devam ediyor. Ancak bunlar bir türlü başarılı olmuyor.

Snap tarafından Snapchat odağında hazırlanan ilk donanım olan Spectacles gözlük modeli pazarın başarısız sayılacak donanım denemeleri arasında yer almıştı. Model bilmeyenler için bünyesinde iki adet kamera taşıyordu ve bu iki kamera (Birisi derinlik amaçlı) ile Snapchat‘te paylaşmak için üç boyutlu fotoğraflar çekebiliyor, aynı zamanda 1 dakika uzunluğunda videoda da kaydedebiliyordu. Firma daha sonra bir AR gözlük modeli ile ses getirmişti. Firmanın donanım alanındaki son çözümü ise yukarıda gördüğünüz drone modeli Pixy olmuştu.

İşte bu drone ile bir kez daha hayal kırıklığına uğrayan Snap, şirket içerisindeki odak değişiklikleri üzerinden ürünü türünün tek örneği olarak bırakacak. CEO Evan Spiegel’in açıklamasına göre firmadan önümüzdeki dönemde başka bir drone gelmeyecek. Küresel ekonomik durumlar nedeniyle artık daha fazla geri dönüşü olmayan donanım harcamaları yapmak istemeyen firma, burada genel olarak mantıklı bir adım atıyor. Çünkü normal drone’ların dahi artık eski popülerliği bulunmuyor.

Üzerinden geçmek adına selfie odaklı drone modeli Pixy, 230 dolardan ilk olarak ABD ve Fransa’da satışa sunuldu ancak hiç ses getirmedi. Cepte taşınabilecek ve elden kalkış yapabilecek ve ele iniş yapabilecek kadar ufak bir seçenek olan Pixy, bünyesinde dört adet pervane barındırıyor. Bu pervaneler kapalı olduğundan bir çarpma riski oluşturmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ön kısmında bir kamera yer alan 101 gramlık drone, tam dolu piliyle beş ila sekiz farklı çok kısa süreli uçuş için kullanım ömrü getiriyor. Burada daha fazla uçuş için bir harici pil seçeneği sunuluyor. Hazırlanan ilginç model bir kontrolcüyle de gelmiyor. Burada hazır otomatik uçuş ayarları kullanılıyor.

12 megapiksel kamerası ile 16 GB’lık hafızasına 100 video ya da 1.000 fotoğraf depolayabilen drone, çektiği görüntüleri kablosuz olarak telefona atabiliyor. Bu görüntüler direkt olarak Snapchat uygulamasında görülerek paylaşılabiliyor.

Snap imzalı drone yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Read More