Skoda Enyaq iV Coupe vRS; Çekyalı üreticinin ilk ateşli elektriklisi sahnede

Motor sporları rozetini ailede taşıyan dördüncü isim olan Skoda Enyaq iV Coupe vRS, elektrik dönemindeki öncü konumunda.

Bugün tanıtımı gerçekleştirilen Enyaq iV Coupe ile birlikte Skoda’nun ikonik performans rozeti için de yeni bir sayda açılıyor. Markanın motor sporları genlerinden sokaklara yansıttığı performans otomobillerine dahil olan Skoda Enyaq iV Coupe vRS, elektrik gücüyle bu rozeti taşıyan ilk model olarak tarihe geçiyor. Ailede Volkswagen ID.5 GTX’e karşılık olarak asfalta inencek olan model, tasarımının yanında teknik niteliklerini destekleyici altyapı değişimleriyle de ayrışıyor. Standart Coupe’ye göre 15 milimetre daha aşağıda konumlanan modelin motor ve batarya tarafında ise tek ve standart bir kombinasyonu olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rakamlarla Skoda Enyaq iV Coupe vRS

MEB platformu üzerine geliştirilen Enyaq iV Coupe vRS’in motor tarafında çift üniteyi standart olarak barındırdığını görüyoruz. Her biri akslarda konumlanan bu motorlar kombinasyon olarak 299 PS güç ve 460 Nm’lik tork üretiyor. Bu üniteyle birlikte 0’dan 100’e hızlanmasını 6,5 saniyede tamamlaya bilen modelin erişebileceği maksimum sürat ise 180 km/s olarak teknik tabloya yansıyor. Standart modellerde bu değerin 160 km/s olduğunu da belirtmekte fayda var. Enyaq iV Coupe vRS’in batarya tarafında ise 77 kWh’lik paket konumlandırılırken, şimdilik menzil tarafında resmi bir verinin paylaşılmaması dikkat çekici. ID.5 GTX baz alındığında bu değerin 475-480 kilometre dolaylarında olması kuvvetle muhtemel.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bugün tanıtılan standart Enyaq iV Coupe’nin tek elektrik motoru ve 77 kWh bataryalı kombinasyonda 545 kilometreye kadar menzil kat ediyor olması, performansın getirdiği “menzil fedası”nın ne kadar olduğunu ortaya koyuyor. Standart ailede olduğu gibi fiyatları henüz paylaşılmayan modelin şubat ayı içerisinde etiketleri de netlik kazanacak. Sokaklara çıkış ise önümüzdeki yaz döneminde gerçekleşecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Read More