Sessiz değişiklik; motorin fiyatlarına yine zam geldibenzin

Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’dan (EPGIS) alınan son haberlere göre motorin fiyatlarına yeni bir zam yapılıyor.

Küresel anlamda petrol fiyatları son birkaç aydır sabitlenmek bilmiyor. Bir düşen bir artan fiyatlar hem küresel salgından hem de politik durumlardan etkileniyor. Son günlerde de brent petrol bir kez daha artış eğilimine girdi. Bunun da motorin fiyatlarına yansıması bekleniyordu. Motorin fiyatlarına 19 Mart itibariyle 1 lira 96 kuruş zam geldi. Bildiğiniz gibi EPGIS konu hakkında yazılı bir açıklama yine bulunmadı. 19 Mart Cumartesi itibari ile motorinin litre fiyatı, yaklaşık olarak İstanbul’da 20,63 TL’ye, Ankara’da ve İzmir’de 20,74 TL’ye yükseldi.

EPGIS son paylaşımında gelen tepkiler üzerine “ Bilgi Notu : 1-8 Mart Tarihleri arasında Akaryakıt fiyatlarında baz aldığımız Genova/Lavera’da; Motorin +398 USD/TON Benzin +256 USD/TON Artış göstermiştir. Bu kadar kısa sürede böyle bir artış daha önce görülmedi.” ifadelerine de yer vermişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motorin için Eşel Mobil Sistemi nedir?

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistemdir. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumaktır. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor.

Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor. Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Ancak değişen fiyatlar doğrultusunda tekrar geri dönmüştü. Benzin, motorin ve otogaz dahil tüm akaryakıt çeşitlerinde hali hazırda uygulanan bu sistem sayesinde kimi zaman, zamlar ve indirimler ceplere yansımıyor.

İlginizi çekebilir

Çinli Rolls-Royce” Hongqi H9 ile tanışın

Read More