Servet değerindeki otomobilinizi, bisikletinizi veya motosikletinizi Apple AirTag ve benzerleri ile koruyun

Otomobilinizi, bisikletinizi veya motosikletinizi Apple AirTag ve benzerleri ile koruyabiliyorsunuz. İşte bilinmesi gerekenler;

Sizlere kısa süre önce bir haber aktardık. Bu haberin merkezinde takip aksesuarı Apple AirTag ile yapılan otomobil hırsızlıkları yer alıyordu. Kanada polisi tarafından yapılan açıklamaya göre hırsızlar, gözlerine kestirdikleri lüks / özel otomobillere, alışveriş merkezlerinin park alanları gibi yerlerde AirTag gizliyor ve böylece araçların gece park ettiği yerleri tespit ediyor.

Bünyesine AirTag gizlenen bir otomobilin konumunu bulmak hırsızlar için çok kolay oluyor. Çünkü Apple’ın tüm ürünleri konum belirleme noktasında birbirleriyle anonim veri paylaşıyor. Otomobilin yanından tek bir iPhone dahi geçse net konum bulunuyor. Bu konuda Apple şunu aktarıyor:

“Yardımınıza koşacak yüz milyonlarca arkadaşınız var. Diyelim bir eşyanızı spor salonu veya plaj gibi uzak bir yerde unuttunuz. Dünyanın dört bir yanındaki yüz milyonlarca iPhone, iPad ve Mac’ten oluşan Bul ağı AirTag’inizi bulmanıza yardımcı oluyor. Ve Bul ağı gizliliğinizi her adımda özenle koruyor. AirTag’iniz, Bul ağında yer alan yakındaki aygıtların algılayabildiği güvenli bir Bluetooth sinyali yayıyor.

Bu aygıtlar AirTag’inizin konumunu iCloud’a gönderiyor, siz de Bul uygulamasını açarak AirTag’inizin nerede olduğunu haritada görebiliyorsunuz. Tüm bu süreç, gizliliğinizi korumak için anonim ve şifrelenmiş olarak gerçekleşiyor. Üstelik AirTag o kadar verimli çalışıyor ki pil ömrü veya veri kullanımı hakkında endişelenmeniz gerekmiyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple AirTag ile benzer şekilde çalışan ve Türkiye’de resmi olarak satılan bir başka ürün daha bulunuyor. O da Samsung SmartTag takip aksesuarı oluyor. Bu model yüksek ihtimalle Apple’dan daha fazla cihazı devreye alan Galaxy Find ağını kullanıyor. Firma kendisi bu konuda şunu aktarıyor:

“Galaxy SmartTag’de kullanılan BLE teknolojisi ve Galaxy cihaz ağının gücü sayesinde Galaxy SmartTag, SmartThings Find’ın güçlü konumlandırma kapasitesini daha da artırıyor. SmartThings uygulaması üzerinden SmartThings Find hizmetini kullananlar, akıllı telefonları veya tabletleri ile kaybolan cihazlarını bulabiliyor.

SmartThings Find hizmetine cihazınızın kaybolduğunu bildirdiğinizde, yakında bulunan herhangi bir etkinleştirilmiş Galaxy cihazı SmartThings sunucusuna konumu bildiriyor ve siz de bunun üzerine bildirim alıyorsunuz. SmartThings Find hizmetinde tüm veriler şifrelenip korunduğundan Galaxy SmartTag’inkonumu sadece sizinle paylaşılıyor.”

İşte bu iki ürünü de Türkiye’de en basiti bile artık “servet” değerindeki otomobilinizi, bisikletinizi veya motosikletinizi korumak ya da diğer bir deyişle hırsızlığa karşı uzaktan takip etmek için kullanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken AirTag ya da SmartTag satın almak ve bunu takip etmek istediğiniz aracın içerisine iyi şekilde yerleştirmek / gizlemek.

Bu iki ürün de sürekli olarak GPS temelli konum takibi yapmıyor. Bunun faydası ince saat piliyle tam 1 yıllık pil ömrü oluyor. GPS temelli cihazlar ise özel bir bağlantı yapmazsanız maksimum 36 saat boyunca görevde kalabiliyor. Bu açıdan iki model de çok uzun vadeli birer çözüm olarak dikkat çekiyor. Bu sayede “şarj etmeyi unutmuşum” derdi ortadan kalkıyor.

AirTag ya da SmartTag kullandıkları anonim konum toplama sistemi sayesinde özellikle şehir içi kullanım ve takip için büyük fayda sağlıyor. Çünkü şehir içlerinde milyonlarca telefon anonim ağı sürekli olarak destekliyor ve konumları güncelliyor. Şehir dışı alanlar içinse bu ürünlerin çalışma şansları biraz düşük. Bunu mutlaka göz önüne almak gerekiyor ancak çoğu hırsızlık yapılan araç (Otomobil, bisiklet, motosiklet, ATV vb.) ya şehir içinde kalıyor ya da başka bir şehre götürülüyor.

Bu ürünleri sadece hırsızalar değil, otomobilinizi park etmesi için verdiğiniz valelere karşı da bir denetleme sistemi olarak kullanabilirsiniz. Valenin otomobilinizi koyduğu yeri tespit edebilir, otomobiliniz ile gezip gezmediğini anlayabilirsiniz. Aynı şekilde otomobilinizi park ettiğiniz yeri tespit etmek için de bu cihazlar işe yarayabiliyor. Otoparka gelen diğer kişilerin telefonları aracınızı koyduğunuz yeri size farkında bile olmadan anonim ağ üzerinden bildirebiliyor.

Apple AirTag ve Samsung SmartTag ile valiz, cüzdan, kedi, köpek, çanta vb. gibi ürünleri de takip edebileceğinizi ek olarak belirtelim. Bu iki ürün için de farklı taşıma / montaj aksesuarları sunuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple AirTag ve Samsung SmartTag için Türkiye fiyatları ne kadar?

AirTag’in tanesi 369 TL. Dörtlü paket içinse 1.249 TL verilmesi gerekiyor. Samsung imzalı SmartTag içinse tek bir tane için 299 TL fiyat açıklanıyor.

Apple AirTag’ın resmi tanıtım videosu:

Read More