Sennheiser ile ortaklık kuran Netflix, belirli içeriklerin ses deneyimini artırdıNetflix

Sennheiser ile ortaklık kurduğunu duyuran Netflix, sürpriz bir adım atarak belirli içeriklerin ses kalitesini artırdıklarını açıkladı.

Netflix iPhone ve iPad uygulamalarında çok uzun zamandır Spatial Audio yani Uzamsal Ses desteği aktif olarak yer alıyor. Bu destekten yararlanmak için kişilerin bu teknolojiye destek veren Apple imzalı bir AirPods kablosuz kulaklık modeline sahip olması gerekiyor. Şimdi ise uzamsal ses deneyimi genel olarak hemen herkes ve her cihaz için sunmak için bir adım atıldı. Bu konuda ses konusunda çok tecrübeli Sennheiser ile birlikte çalışan Netflix, “Ambeo 2-Channel Spatial Audio” ile karşımıza çıktı. Bugün dünya geneline açılan bu ses teknolojisi, aktarıldığı kadarıyla kişilere sadece stereo ses sistemleri ya da kulaklıklar ile “Spatial Audio” ses deneyimi getirebiliyor. Daha çevreleyici, belirgin konumsal ayrım sunan ve zengin ses deneyimi için surround ses sistemini gerekliliğini ortadan kaldıran Netflix, bu formatı henüz her içerikte sunmuyor.

Yeni formatın desteklendiği içerikleri görmek için Netflix’in içerisinde “Spatial Audio” aramasının yapılması gerekiyor. Ambeo’nun denenmesi için özel bir ayar gerekmediğini belirten Netflix, Sennheiser tarafının desteğiyle iki kanal üzerinden maksimum seviyede etkileşim ve kalite sunabilir hale geldiklerini söylüyor.

Netflix, bundan önce reklam destekli ucuz abonelik paketi ile ses getirdi. Kısa süre önce konuşan şirketin eş-CEO’su Ted Sarandos, bu paketin yüzde 100 kesin olarak geleceğini belirtti. Halihazırda satılan standart paketlere reklam koymayacak firma, reklamları sadece yeni gelecek pakete özel bırakacak ve bu sayede daha ucuz bir abonelik seviyesi sunabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu rakiplerde uzun zamandır olan reklam destekli paketi “Daha düşük bir fiyat istiyorum ve bunun için reklamları izlerim” diyen kişiler için hazırladıklarını aktaran Sarandos, paket ile “Netflix benim için çok pahalı ve reklamı umursamıyorum.” diyen büyük bir kitleye ulaşabileceklerine inanıyor. Peki reklam destekli paket kaça satılır? Firmanın reklamlı pakette fiyatı yarı yarına kesmesi bekleniyor.

Netflix hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Ses getiren yarı insansı robot Ameca

Read More