Samsung’un iki efsanevi telefonun daha güncelleme hayatı son buldu


Güney Koreli teknoloji devi Samsung, özellikle son beş yıl içerisinde güncelleme konusunda oldukça başarılı bir performans sergiliyor. Daha önceki dönemlere baktığımız zaman, şirketin en çok eleştirildiği konu olan ve bir türlü güncellemeler konusundaki sözlerini yerine getiremeyen Samsung, sonrasında olağanüstü bir gelişim göstererek Android’in açık ara en iyi güncelleme desteği veren markası haline gelmişti.

Ancak Samsung’un bu güncelleme politikasında yaşanan değişikliğin son birkaç yıla damgasını vuruyor olması, odak noktasında da daha yeni telefonların olduğunu gösteriyor. Yani daha eski modeller için Samsung tarafından verilmiş uzun vadeli sözler bulunmuyor.

Samsung’un iki efsanevi telefonun daha güncelleme hayatı son buldu

Örneğin bir dönemin efsanevi akıllı telefon modellerinden biri olan Galaxy Note 9, 2018 yılında piyasaya Android 8.1 işletim sistemiyle çıkmış daha sonra ise ancak Android 10 tabanlı One UI 2.5 güncellemesine kadar terfi edebilmişti. Bundan sonraki süreci sadece 3 ayda bir servis edilen güvenlik yamalarıyla geçiren Note 9 modeli bugünden itibaren bu güvenlik güncellemelerini de alamayacak çünkü Samsung’un güncelleme listesinin dışında bırakıldı.

Tabi Galaxy Note 9’un başına gelen bu durum, tehlike çanlarının Galaxy Note 10 için de çalmaya başlaması manasına geliyor. Nitekim en son Android 12 tabanlı One UI 4 güncellemesini alan bu telefon, maalesef hiçbir zaman Android 13 işletim sistemini göremeyecek. Öte taraftan, Galaxy S9’un da tıpkı Galaxy Note 9 gibi güncelleme listelerinden çıkarılan bir diğer model olduğunu da hatırlatalım.

Read More

Yorum yapın