Samsung kan kaybetmeye devam ediyor


Akıllı telefon dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Samsung, yılın ikinci çeyreğinde bir önceki döneme göre düşüşle kapattı. Buna göre Güney Koreli teknoloji devinin 2022 yılının Nisan-Haziran dönemlerinde 60 milyonun biraz üzerinde akıllı telefon sattığı düşünülüyor. Bunun anlamı ise 2021 yılının aynı dönemine göre %15’in üzerinde bir düşüş söz konusu. Ayrıca bu satış tutarlarının geride yaklaşık 2 milyar dolar kadar faaliyet karı bıraktığını da hatırlatalım.

Öte yandan ekran kategorisinde önemli sayılabilecek bir oranda (%20) artış gösteren Güney Koreli teknoloji devinin, bu pazarda de neredeyse 60 milyar dolara yakın bir hasılat elde ettiği düşünülüyor. Ancak Samsung için çok daha karlı bir pazar olan ekran kategorisindeki faaliyet karı ise 11 milyar dolar civarında gelmesi bekleniyor.

Samsung kan kaybetmeye devam ediyor

Şirketin en hızlı büyüyen kanadı ise yonga fabrikaları. Samsung’a yakın kaynaklardan servis edilen bilgilere göre, şirketin yılın ikinci çeyrek verilerinde en önemli artış %42 ile yonga seti kategorisinde olacak. Bu haliyle yaklaşık 8 milyar dolarlık bir faaliyet karı bırakması beklenen yonga seti kategorisi, Samsung’un genel karının da artmasının en önemli sebebi.

Son olarak bu verilerin tamamının şirkete yakın kaynaklardan paylaşılan bilgiler olduğunu, nihai verilerin ise önümüzdeki günlerde resmen açıklanacağını hatırlatalım.

Read More

Yorum yapın