Samsung, Hexa²pixel ile 450 megapiksel seviyesini görebilirSamsung Hexa²pixel LOG Tasarım

Samsung, marka kaydı yapılan Hexa²pixel teknolojisi ya da altyapısı ile beraber kamerada tam 450 megapiksel seviyesine ulaşabilir.

Samsung telefon tarafında şu an en üstte 200 megapiksel seviyesinde yer alıyor.  Hatta firmanın 200 megapiksellik ilk sensörü olan ISOCELL HP1, yakında bir Motorola telefon modelinde pazara çıkacak. Bu 1/1.22-inç boyutundaki sensör, ileride çözünürlük açısından çok ufak hale gelebilir. Çünkü şirket kısa süre önce “Hexa²pixel” için bir marka kaydı yaptı. Bunun arkasında yüksek ihtimalle yeni bir kamera altyapısı yer alıyor. Bazı tahminlere göre şirket bu markayı “36-in-1 pixel binning” üzerinden 430 – 450 megapiksel seviyesinde çözünürlük getirecek bir kamera sensörü için almış olabilir.

Kamera tarafında çözünürlük tek başına hiçbir zaman bir anlam ifade etmiyor. Ancak gelişen teknolojiler sayesinde ileride 450 megapiksel gibi bu kadar yüksek bir veriden inanılmaz sonuçlar elde edilebilir. Hatta firma 450 megapiksel seviyesinde de kalmayabilir. Samsung’un deneysel olarak 600 megapiksel çözünürlük üzerinde çalıştığı da biliniyor.

Bu arada ISOCELL HP1 üstüne geçtiğimiz ay ISOCELL HP2 adı atlanarak ISOCELL HP3 de gelmişti. Yine 200 megapiksel çözünürlük sunan bu yeni sensör, yüksek ihtimalle ciddi şekilde daha iyi sonuçlar sunuyor. Peki Samsung ISOCELL HP1 ile yeni tanıtılan ISOCELL HP3 arasında ne farklar bulunuyor?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üzerinden geçmek adına yeni sensör, 0.64 um yerine 0.56 um piksel boyutuna sahip ve 1/1,22 inç yerine 1/1,4 inç sensör üzerine kuruluyor. HP1’den yüzde 20 oranında daha az yer kaplayan ve bu sayede daha fazla telefona giriş yapabileceği aktarılan HP3, Super QPD otomatik netleme teknolojisi ile geliyor. Söylendiği kadarıyla sensördeki her piksel AF yetenekli ve bu sayede köşeden köşeye kararlı otomatik netleme sunulabiliyor.

Samsung planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Katlanabilir yapıda hazırlanan inanılmaz televizyon: C Seed N1

Read More