Samsung Galaxy S22 serisi Türkiye’de Snapdragon 8 Gen 1 taşıyorSamsung Galaxy S22

Samsung, Türkiye’ye Galaxy S serilerini hep Exynos işlemciler ile getiriyordu. Bu sefer ise durum değişti. Samsung Galaxy S22 serisi Türkiye’de Snapdragon 8 Gen 1 taşıyor.

Samsung Galaxy S22 serisi birçok pazarda AMD imzalı GPU’ya sahip Exynos 2200 işlemci üzerine kuruluyor. Bunun Türkiye’de de böyle olması bekleniyordu ancak öyle olmadı. Çok sürpriz ve aynı zamanda sevindirici şekilde telefonların Türkiye’ye Snapdragon 8 Gen 1 ile geleceği açıklandı. Samsung bu sefer bu konudaki büyük eleştirileri geride bırakmayı bildi. Snapdragon 8 Gen 1 ile Türkiye’de satılan ilk amiral gemileri olacak gibi duran telefonların tüm detayları burada yer alıyor.

Ortaya çıkan Geekbench sonuçlarına göre iki Samsung Galaxy S22 işlemcisi arasında büyük bir performans farkı bulunmuyor. Snapdragon 8 Gen1 testten 1.168 ve 3.462 puanlarını, Exynos 2200 ise 1.226 ve 3.508 puanlarını alıyor.

Bu durum daha önce de aktardığımız üzere aynı temeli paylaşan işlemciler için büyük bir sürpriz olmuyor. Hatta Geekbench’in özellikle CPU’ya odaklandığı, Exynos 2200’ün bu açıdan AMD imzalı GPU’su ile bazı grafik ağırlıklı işlemlerde daha yüksek performans gösterebileceği düşünülüyor. Ancak bu konuda da devasa bir fark kesinlikle beklenmiyor.

Süreçte iki işlemci arasındaki performans farkını esas olarak belirleyecek başka bir unsur bulunuyor. O da yakında daha iyi öğreneceğimiz soğutma durumu olacak. Eski jenerasyonda Exynos sürümler daha çabuk ısınıyor ve bu açıdan Snapdragon sürümlere oranla ciddi şekilde performans kaybetmeye başlıyordu. Pratikteki farkın esas olarak bu konuda kendisini göstereceği düşünülüyor.

Ayrıca Exynos işlemcili Galaxy S serisindeki ISP de geçtiğimiz yıllarda Snapdragon işlemcili telefonlardaki ISP’den biraz daha kötü sonuçlar sunuyordu. Birebir kamera testlerinde Snapdragon versiyonlar daha iyi fotoğraflar çekiyordu. Samsung Galaxy S22 serisinde bunun da değişmesi umut ediliyor.

İlginizi Çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Read More