Samsung Exynos 2200 için çıkan ilk sonuçlar, performans özelinde ümit vermiyorSamsung Exynos 2200

AMD GPU’lu Samsung Exynos 2200 işlemci için ortaya çıkan ilk sonuçlar, performans özelinde hayal kırıklığı yaratıyor.

Türkiye’de de satılacak Samsung Galaxy S22, Galaxy S22 Plus ve Galaxy S22 Ultra telefon modellerine gücünü verecek Samsung Exynos 2200, kısa süre önce lanse edildi. Çok uzun zamandır işlemci ve grafik devi AMD ortaklığında geliştirilen mobil işlemci, lanse edildi ancak firma tarafından işlemci hakkında resmi performans sonuçları paylaşılmadı. Aslında Samsung işlemci hakkında aşırı detaylı bilgiler de vermedi.

Örneğin işlemcinin en önemli yani taşıdığı AMD destekli Xclipse 920 GPU’su oldu. Buna rağmen GPU’nun taşıdığı çekirdek sayısı ya da saat hızları paylaşılmadı, performans verileri aktarılmadı. Fakat bu durum performans odaklı sızıntıları engellemedi. Samsung’a yönelik sağlam kaynak Ice Universe’nin paylaştığı Geekbench 5 verileri, Samsung Exynos 2200 için CPU tarafı özelinde üzücü durumu ortaya koydu.

Yeni işlemci hem çok çekirdek hem de tek çekirdekte tüm rakiplerinin gerisinde kalıyor. Hatta Dimensity 9000 ve A15 Bionic ile çok ciddi bir fark bulunuyor. Bu durum fazlasıyla tepki çekiyor çünkü Samsung Galaxy S22 ailesi bazı pazarlarda Snapdragon 8 Gen 1 ile satılacak. Bu sürümü alan kişiler, diğer sürümleri alan kişilerden daha yüksek performans elde edecek. Yine Exynos ve Snapdragon sürümler arasında bir performans farkı görülecek.

Teknik olarak bakarsak yeni nesil mobil işlemci Samsung’un 4 nm üretim sürecinden çıkıyor. Exynos 2200, 1 adet yüksek performanslı Cortex X2, 3 adet orta seviye performanslı Cortex A710 ve 4 adet verimlilik odaklı Cortex A510 çekirdeklerini bir araya getiriyor. İşlemcinin GPU özelinde tam olarak ne yapabildiği de yakında net olarak ortaya çıkacaktır.

Geekbench 5 results for some processors pic.twitter.com/y7K6mS1Wya

— Ice universe (@UniverseIce) January 24, 2022

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More