Samsung duyurdu: “Dizüstüler için ilk 240 Hz OLED ekran”

Samsung duyurdu:

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung’un ekran teknolojilerine odaklanan bölümü Samsung Display, dizüstüler için ilk 240 Hz OLED ekranı tanıttı.

Samsung tarafından geliştirilen bu ekran, firma tarafından dünyada bir ilk olarak lanse ediliyor ve gerçekten dikkat çekiyor. 240 Hz yenileme hızı ile çok akıcı bir görüntü deneyimi vadeden ekran, OLED olduğu için gerçek siyahlar sunuyor. OLED’lerde gerçek siyahlar sunabiliyor çünkü bu altyapıda pikseller tek tek kapatılabiliyor. Bu sayede büyük fark yaratan OLED ekranlar, aynı zamanda canlı renkler de getiriyor. Görüş açısı da yüksek olan Samsung imzalı yeni panel, açıklamaya göre 1 ms altında (0.2 ms) tepki süresine sahip. Bu özelliklerden anlaşılabileceği üzere spesifik olarak oyun odaklı / oyuncu dizüstü modellerine odaklanan yeni OLED ekran, 15,6 inç gibi standart bir boyutta karşımıza çıkıyor. Şu an seri üretime alınan ekranın ileride 16 ya da 17 inç versiyonları da mutlaka gelecektir.

VESA DisplayHDR 600 sertifikasına sahip olan QHD çözünürlükteki ekran, aktarıldığı kadarıyla ilk olarak MSI Raider GE67 HX modelinde yer alıyor. Bu dizüstü en üstte Nvidia GeForce RTX 3080 Ti ekran kartı ve Intel’in 12 jenerasyon Core i9 işlemcisi ile elde edilebiliyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OLED ekranların son dönemde kullanımı artıyor ve bu oldukça güzel görünüyor. Samsung artık OLED’e hiç olmadığı kadar önem veriyor. Hatta Samsung Display, geçtiğimiz yıllarda LCD pazarından çıkacaklarını duyurmuştu. Firma 2020 sonu itibariyle LCD panel üretimini sona erdireceklerini, bunun yerine OLED paneller başta olmak üzere gelecek yeni nesil ekran / panel teknolojilerine odaklanacaklarını aktardı.

Pandemi döneminde değişen şartlar ve diğer bazı detaylar nedeniyle LCD üretimine devam etmeyi sürdüren firma, haziran ayı sonunda ise artık süreci tam anlamıyla bırakacaklarını aktardı. Haziran sonunda artık Samsung Display tarafı standart LCD ekran üretmeyecek, hali hazırda LCD üretim hatlarında çalışan ekipler ise OLED ve QD (Quantum-Dot) üretimi yapılan bölümlere geçirilecek.

Samsung imzalı ekran yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More