Samsung, düşük telefon satışlarına karşı önlem aldıSamsung LOG Tasarım

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, artan küresel enflasyon ve düşen satışlar doğrultusunda adımlar atmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz ay tedarikçileri bilgilendiren Samsung, telefon üretimi konusunda 2022 hedefini küçültmüştü. Firma normalde 2022 toplamında 310 milyon civarında Galaxy telefon üretmeyi hedefliyordu. Bu hedef daha sonra 280 milyon seviyesine çekildi. Yani tam 30 milyonluk bir Galaxy üretimini tek kalemde kesen şirket, yeni gelen bilgilere göre en büyük tesislerinden birisinde akıllı telefon üretimini azaltma kararı aldı. Düşük satışlar nedeniyle alınan bu karar kapsamında spesifik olarak Vietnam merkezli küçülme gerçekleştiriliyor. Samsung’un en çok telefon ürettiği yerlerin başında gelen Thai Nguyen’deki fabrika, bir diğer Vietnam merkezli tesis ile beraber Samsung’a geçtiğimiz yıl tam 100 milyon telefon üretmişti.

Şirket diğer birçok elektronik firması gibi küresel enflasyon ve diğer unsurlar nedeniyle ciddi plan değişiklikleri içerisinde bulunuyor. Hatta firma süreci sadece telefon tarafıyla da sınırlamıyor. Birden fazla tedarikçiye geçtiğimiz dönemde bildirim geçen Samsung, ürün gamındaki elektronik ürünlerde kullanılan birçok parçaların geciktirilmesini, bazılarının ise azaltılmasını istedi. Firma, satış hedeflerini güncellediği için elinde gereğinde fazla parça kalmasını istemiyor. Çünkü üretimde kullanılmayan ve depolarda biriken elektronik parçalar firmalara zarar ettiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Küresel enflasyon ve lojistik süreçlerindeki maliyet artışı yanında Samsung’un Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya sevkiyatları bitirdiğini de hatırlamak gerekiyor. Şimdilik hiçbir firma gibi önünü tam olarak net şekilde göremeyen şirket, artan fiyatlar nedeniyle satışlarının düşeceğini ön görüyor ve parça tedariğini buna göre güncelliyor.

Samsung planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More