Samsung, dijital otomobil anahtarı sistemi için desteği genişlettiSamsungSamsung, dijital otomobil anahtarı

Samsung, Galaxy telefonlar özelinde çalışan dijital otomobil anahtarı için uzun süre önce Audi, BMW, Genesis ve Ford ile ortaklık kurmuştu.

Samsung ile Audi, BMW, Genesis ve Ford arasındaki bu ortaklığın arkasında otomobil anahtarlarını dijital hale getirmek yer alıyordu. Şimdilik sadece Galaxy S22 serisi, Galaxy S21 serisi, Galaxy Z Fold 3, Galaxy Z Flip 3 ve Galaxy Note 20 Ultra modellerinde çalışan dijital otomobil anahtarı sistemi, artık daha fazla araca destek veriyor. Destek listesine yakın zaman önce yeni olarak Genesis GV90, BMW 1-8, Z4, X5-X7, iX, i5 ve iX4 serisi araçlar da eklendi. Kia Niro özelinde de çalışan özellik, şu an için sadece Güney Kore merkezli olarak kullanıma sunuluyor. Samsung’un bu özelliği ne zaman diğer ülkelere açacağı konusunda ise bir açıklama yer almıyor.

Bu sistem Genesis’in araçlarında, diğer modellerden daha hassas çalışıyor. Çünkü firma markanın araçlarında NFC yerine çok hassas yakınsal hareket takibi yapabilen UWB teknolojisinden yararlanıyor. UWB’nin kişilere otomobillerini park alanlarında bulma konusunda AR yani artırılmış gerçeklik üzerinden yardımcı olabildiği de aktarılıyor. Bu arada dijital anahtarlar kişilere mesaj atar gibi anahtar gönderme imkânı da tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Açık olarak otomobiller ile telefonlar artık daha önce hiç olmadığı kadar yakın bir ilişki içerisinde bulunuyor. Benzer bir konuda iPhone’lar özelinde teknoloji devi Apple da çalışıyor. O konudaki detaylara direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Samsung dijital otomobil anahtarı yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More