Samsung, çok garip bir katlanabilir ekranlı telefon patenti aldı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bugün aldığı çok garip bir katlanabilir ekranlı telefon patenti ile gündemde yer alıyor.

Samsung tarafından alınan ve LetsGoDigital tarafından bulunarak görselleştirilen bu patentte karşımıza, sadece üst kısmı geriye doğru katlanan ekrana sahip bir telefon çıkıyor. Bu açıdan çok garip duran cihaz, tam olarak diğer katlanabilir telefonların izinden gitmiyor ve ilk formda normal bir akıllı telefon gibi kullanıcı deneyimi sunuyor. Telefonun katlanabilir ekranı ise sadece ihtiyaç halinde arkadan öne doğru geliyor. İhtiyaç olmadığında arkadaki kamera modülünün yanından duran bu ekran, arka kamera ile selfie çekimi için de kullanılabilecek gibi görünüyor.

Bu patenti alınan telefon modeli net olarak yakında tanıtılmayacak. Hatta bu telefon hiçbir zaman gerçek de olmayabilir. Ancak 2022’de Samsung’dan kesin olarak iki yeni katlanabilir telefon gelecek. Bunlar tam olarak Samsung Galaxy Z Fold4 ve Samsung Galaxy Z Flip4 olacak. Bu modellerden Galaxy Z Fold4, kaynaklara göre yerini alacağı Galaxy Z Fold3 ile birebir aynı gövdede karşımıza çıkacak. Sadece ufak iyileştirmeler yapılacak.

Galaxy Z Fold4 için en büyük değişiklik, söylendiği kadarıyla S-Pen kalem olacak. Telefon kaynaklar haklı çıkarsa S-Pen kalemi Galaxy S22 Ultra gibi bünyesine entegre edecek. İçinde 7,56 inç, dışında ise 6,19 inç boyutunda ekranlar taşıyacak bilgisi verilen Samsung Galaxy Z Fold4, yapılan çalışmalar ile daha sağlam bir seçenek olacak. Dikey yapıdaki Samsung Galaxy Z Flip4 de yerini alacağı Galaxy Z Flip3 ile benzer yapıda olacak. Bu modelin içinde 6,7 inç, dışında ise 1,9 inç ekran karşımıza çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Galaxy Z Fold4 ve Galaxy Z Flip4 için halen yukarıdakilere ek olarak başka bilgi bulunmuyor. Güçlerini Snapdragon 8 Gen 1 işlemciden alması beklenen telefonlar, yaz aylarında lanse edilecek ve yine oldukça pahalı olacaklar.

Samsung katlanabilir telefonu yanında bu da ilginizi çekebilir: Huawei’nin dikey katlanabilir telefonu P50 Pocket

Read More