Safari tarayıcıdaki kötü açığı kapatan iOS 15.3 ve fazlası çıktıSafari iOS 15.3

Safari tarayıcıda yer aldığı ortaya çıkan açık, tarayıcı aktivitenizi ve fazlasını gösteriyordu ancak çözüm hazırlandı. iOS 15.3 ile bu çözüldü.

Kısaca hatırlamak adına Safari tarayıcının hem iOS hem de macOS sürümleri,  IndexedDB isimli bir JavaScript API‘ı üzerinde açık barındırıyordu. Bu temelde WebKit odaklı açık sayesinde internet siteleri tarayıcı aktivitenizi gerçek zamanlı olarak görebiliyor, aynı zamanda bazı kişisel bilgilere erişebiliyordu.

Bu açık sayesinde IndexedDB kullanan herhangi bir internet sitesi, açık sekmelerdeki diğer internet sitelerinin IndexedDB veri tabanına erişim sağlayabiliyordu. Normal şartlarda her sitenin sadece kendi IndexedDB veri tabanına erişmesi gerekiyor. Açık kullanılarak çapraz takip elde edilebiliyor ve bu durum “gizli tarayıcı modu” aktif edilse dahi devam ediyor. Süreçte ziyaret edilen siteler yanında bazı kişi bilgileri de görülebiliyor.

iPhone ve iPad tarafında Safari 15 sürümü özelinde kendisini gösteren açık için çözümün, kısa süre önce iOS 15.3 ve macOS Monterey 12.2 için çıkan Release Candidates sürümleriyle geldiği belirtilmişti. Biraz önce ise sorunu herkes için çözen 800 MB’lık iOS 15.3 güncellemesi indirmeye açıldı. Buna ek olarak aynı çözümü taşıyan iPadOS 15.3 güncellemesi de çıktı. Bu güncellemeler ile herhangi bir başka yenilik ya da özellik sunulmadı.

Apple bugün ayrıca şarj sorunlarını çözen watchOS 8.4 güncellemesini de indirmeye sunmuş durumda. Safari sorunu birazdan herkes için açılacak macOS Monterey 12.2 sürümüyle de çözülüyor. Bu güncellemelerin mutlaka yapılması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More