Rusya Ukrayna’yı neden işgal etmek istiyor? Tüm gerçekler ortaya çıktı!

Bu haberimizde sizlerle beraber sıcak gündemi değerlendirecek ve işgalin arkasında yatan sebepleri ele alacağız. Haydi başlayalım!


Tüm dünyanın konuştuğu Rusya-Ukrayna savaşı, hiç şüphesiz Türkiye için de son derece kritik bir öneme sahip. Ancak bu haberimizde savaşın ülkemize olması muhtemel etkilerinden ziyade neden çıktığına dair bir analiz yapmış olacağız. Esasen buna bir savaş değil direkt olarak işgal demek daha doğru olacaktır. Çünkü iki ülke arasındaki bariz güç farkı, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı koymasını engelliyor.

Putin Ukrayna’dan ne istiyor? İşte 5 başlıkta işgalin arkasında yatan sebepler!

Peki ama Vlademir Putin Ukrayna’yı neden işgal etti? Haberimizde Rusya’nın Ukrayna işgalini değerlendirecek ve bunu 5 başlık altında toplamış olacağız.

1-     Ukrayna hükümetinin batı yanlı politikası

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, iktidara geldiği günden bu yana batı yanlısı politikalar güdüyor. Avrupa Birliği ile yakın ilişkiler kuran Zelenski, ülkesini NATO’ya sokarak Rusya’ya karşı daha güvenli hale gelmek istiyordu. Fakat bu durum Vlademir Putin’in gözünden kaçmadı ve Ukrayna’nın NATO sevdasını Rusya’nın güvenliğine aykırı olarak değerlendirdi.

2-     Ukrayna topraklarında bulunan Rus nüfus

Ukrayna topraklarında bugün milyonlarca Rus bulunuyor. Hatta öyle ki bazı şehirlerdeki Rus sayısı Ukraynalılara göre daha fazla. Bu duruma dikkat çeken Putin, Rusların fazla olduğu bölgelerin Ukrayna hakimiyetinde olmasını hazmedemiyor.

3-     Ukrayna’nın köklü bir devlet olamaması

Putin’e göre Ukrayna hiçbir zaman köklü bir devlet olamadı. Geçmişten günümüze iç karışıklıklar, yolsuzluklar ve ihtilaller ile boğuşan Ukrayna, Putin nezdinde devlet olmayı hak etmiyor.

Read More

Yorum yapın