Rusya-Ukrayna savaşı Türkiye’deki otomobil fabrikalarını etkileyecek mi? [Özel Haber]Hyundai Bayon

Türkiye’de üretim yapan önemli üreticilere Rusya-Ukrayna savaşının operasyonlarında herhangi bir aksamaya neden olup olmayacağını sorduk.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta iki haftalık süreç geride kalırken, krizin beraberinde getirdiği sıkıntılar da kendisini her geçen gün daha fazla hissettirmeye devam ediyor. İki ülke arasında ateşkes için görüşmelerden henüz bir sonucun çıkmadığı günümüz dinamiklerinde, bozulan tedarik zincirinin otomotiv dünyasına olan etkisi sebebiyle üreticilerin yeni arayışlar içerisine girdiğine şahit oluyoruz. Özellikle kablo sistemleri odağında yaşanan tedarik problemlerine paralel olarak elektrikli ve hibrit araçlarda üretime ara verildiğine dair pek çok farklı markadan açıklamaları sizlerle paylaşmıştık. Volkswagen, Porsche, Audi ve BMW gibi isimlerin şu aşamada ön sıralarda etkilendiği krizin, beklenildiğinden daha fazla etki bırakma potansiyeli de doğrudan yöneticiler tarafından dile getirildi. Türkiye de iki ülke arasındaki arabulucu rolünü yürütmeye devam ederken, içerisinde bulunduğumuz sınırlardaki önemli otomobil fabrikalarının bu krizi hissedip hissetmeyeceği de merak edilir durumda.

2021 Fiat Egea Cross

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın etkileri için Türkiye’deki markalardan ilk açıklamalar

Hepimizin bildiği gibi Türkiye’de birbirinden önemli markaların üretim tesisleri var. Hyundai, Renault, Toyota ve Fiat gibi gerek iç gerekse dış pazara yönelik önemli ürünler ortaya koyan bu markalarla, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın Türkiye’deki üretime olan etkisi hakkında bazı görüşmeler gerçekleştirdik. Bu görüşmelerde bize en net cevabı veren iki isim Hyundai ile Fiat oldu. Yetkililer;” Hyundai Türkiye’de savaşın yaşandığı bölgeden herhangi bir tedarik sağlanmamasından ötürü üretimde herhangi bir aksamanın söz konusu olmadığını söyleyebiliriz. Üretim sürecimizde ihtiyaç duyulan parçaların bazıları burada üretiliyor. Bunun dışında Güney Kore’den temin ettiğimiz ürünler de mevcut. Rusya-Ukrayna bölgesiyle herhangi bir bağlantımız bulunmuyor.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fiat Türkiye ise; “Şu aşamada savaşın üretimde aksama yaratmasıyla ilgili bir durum gündemimizde yok. Böyle bir durum oluşursa gerekli yerlerden resmi olarak duyurularımızı gerçekleştireceğiz.” ifadeleriyle en azından şimdilik operasyonda herhangi bir problem olmayacağının sinyallerini veriyor. Sorularımızı yönelttiğimiz Renault ve Toyota Türkiye ise şimdilik yorum yapmamayı tercih ediyor. Toyota cephesi mart ayının başında Japonya merkezli olarak karşılaştığı siber saldırı sebebiyle üretimi durdurmak zorunda kalmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Read More