Rusya şimdi de Wikipedia’yı tehdit etti


Wikipedia’nın Rusça versiyonundaki editörler, ülkenin siteyi engellemekle tehdit ettiğini söylüyor. Reuters’e göre, Ukrayna işgaliyle ilgili bir sayfada Rus askeri kayıpları ve Ukraynalı siviller ile çocukların sayısı gibi “yasadışı dağıtılmış bilgiler” içerdiğini iddia eden bir bildiri paylaşılmış.

Rusya’dan Wikipedia’ya tehdit!

Rusya, editörlerin “Ukrayna’yı Rus işgali (2022)” adlı makaleden bu bilgileri kaldırmasını istedi. Editörler buna uymazsa Rusya’daki tüm Wikipedia’nın engellenebileceğini söyledi. Şu anda, yeni ve kayıtlı olmayan kullanıcılar makaleyi düzenleyemiyor.

Makale, hem Ukrayna hem de Rus hükümetlerinden gelen zayiat tahminlerini içeriyor. Salı günü itibariyle, Ukrayna’dan 352 sivilin ve 110’dan fazla Ukraynalı askerin öldürüldüğü ve 1.684 sivilin yaralandığı iddialarını içeriyordu. Ülke, Rusya’nın 5.710 Rus askeri zayiat verdiğini söyledi. Ancak Rusya, iki askerinin ve 200 Ukrayna askerinin öldüğünü iddia etti.

Wikimedia Vakfı Salı günü yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın işgali anlamsız can kayıplarına neden oldu ve buna çevrimiçi bilgi savaşı da eşlik etti” dedi. Şu anda Rusya’nın Ukrayna işgali hala sürüyor.

.@yandexcom is the largest technology company in Russia and the country’s second-largest search engine.

The former head of its news division, Lev Gershenzon, just made this remarkable post on Facebook, addressed to his former colleagues. My translation. pic.twitter.com/AHzlOAJ34p

— Ilya Lozovsky (@ichbinilya) March 1, 2022

Read More

Yorum yapın