Rusya, Facebook tarafına kısıtlama kararı getirdiFacebook Rusya

Biraz önce gelen resmî açıklamaya göre Ukrayna’yı işgal eden Rusya, Facebook tarafına kısıtlama kararı getirdi. İşte detaylar;

Sputnik’te yer alan habere göre Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), Facebook’a erişimin bugünden itibaren kısmen kısıtlanacağını açıkladı. Aynı habere göre Roskomnadzor, “25 Şubat’ta Başsavcılık tarafından Dışişleri Bakanlığı’yla mutabakat dahilinde, Facebook’un temel insan hak ve özgürlüklerini, ülke vatandaşlarının hak ve özgürlüklerine yönelik ihlal eden bir sosyal ağ olduğuna karar verildi. Başsavcılığın kararına uygun olarak 25 Şubat 2022’den itibaren Facebook’a erişimin kısmen kısıtlanmasına karar verildi” açıklamasını yaptı.

Sputnik’e göre Roskomnadzor, Meta Platforms şirketi yönetimine yazı gönderilerek Rus medya kuruluşlarına yönelik sansürleri kaldırmasının talep edildiğini ancak bu taleplerin görmezden gelindiğini, bunun üzerine kısmi kısıtlama kararının alındığını vurguladı.

Rusya’nın Ukrayna işgali çok üzücü şekilde aktif olarak devam ediyor ve son gelen bilgilere göre ülkenin birlikleri şu an Kiev içerisinde yer alıyor. Süregelen çatışmalar çerçevesinde binlerce sivil ve asker hayatını kaybetmiş durumda. Bu kötü durumun bir an önce sona erdirilmesini umut ediyoruz ancak şimdilik süreç duracak gibi görünmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hatta şu an birçok kişi Rusya’nın Ukrayna ötesine bir operasyon yapmasından korkuyor. Şu an özellikle NATO ülkeleri önemli görüşmeler içerisinde bulunuyor. Yaşanan olaylar nedeniyle birçok yaptırım ile karşı karşıya kalan Rusya’nın, geri adım atma gibi düşüncesi ise bulunmuyor.

Herkesin bildiği üzere savaşların hiçbir zaman galipleri ya da herhangi bir ülkeye getirdiği hiçbir fayda bulunmuyor. Geçmişteki kötü tecrübelere rağmen bir türlü ders alınmıyor olması herkesi şaşkınlığa uğratıyor.

Rusya tarafının Facebook hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More