Rolls-Royce Spectre; marka tarihinin ilk elektriklisinden yeni bilgiler

Elektrik rekabetine yeni bir standart getirmeye hazırlanan Rolls-Royce Spectre için seri üretim niteliklere adım adım gidiliyor.

Rolls-Royce için yepyeni bir meydan okuma niteliği taşıyan Spectre projesinde adım adım sona yaklaşıyoruz. Aracın geliştirme sürecinde ilk aşamayı geride bırakan İngiliz üretici, ikinci ayak için somut çalışmalara başladı. Toplamda 2,5 milyon kilometreyi kapsayacak olan test programı devam ederken, modelin seri üretim dinamiklerinde yüzde 40 seviyesine geldiği bilgisi dikkat çekiyor. Üretim için onaylanan tescilli akıllı süspansiyon sistemi, pil paketinin yapıya entegre edilmesiyle sağlanan sağlamlıkta yüzde 30 artış gibi veriler de resmi kaynaklar tarafından paylaşılan yeni bilgiler arasında. Seri üretim dinamiklerinde 0,25 cd’lik sürtünme katsayısına sahip olacak Rolls-Royce Spectre, markanın şimdiye kadarki en aerodinamik otomobili rozetini de beraberinde getirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rolls-Royce Spectre için satış tarihi açıklandı

Test programının ikinci aşamasında Güney Fransa’nın Provence ve Cote D’Azur bölgelerinde 625.000 kilometre devirecek olan Spectre’ın bu rotada, sürüşteki yeni standart için özel dinamikleri deneniyor. Markanın “Architecture of Luxury” adını verdiği platformu üzerine geliştirilen Spectre, bu sayede en son yazılım ve donanım geliştirmeleriyle de önümüzdeki süreçten mesajlar barındıracak. Şimdilik performans ve menzil gibi rakamsal verileri resmi olarak paylaşılmayan modelle ilgili satış hedefi ise masada. CEO Torsten Müller-Ötvös, Spectre’ın ilk müşteri teslimatlarının 2023’ün dördüncü çeyreğinde başlayacağı bilgisini verdi. Spectre ile yeni döneme geçiş yapacak olan Rolls-Royce, 2030’a kadar ürün gamının tamamını elektriklendirmeye hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Read More