Resmî açıklama geldi: Porsche ve Audi, Formula 1’e adım atıyorPorsche ve Audi Formula 1

Motor sporları dünyasının en üst noktası olan Formula 1, önümüzdeki yıllarda Porsche ve Audi markalarına da ev sahipliği yapacak.

Formula 1 içerisinde bildiğiniz üzere şu an çok sayıda farklı otomobil markası mücadele veriyor. İşte bunlar arasına Volkswagen Group CEO’su Herbert Diess tarafından yapılan resmî açıklamaya göre 2026 senesi itibarıyla Porsche ve Audi de katılacak. Volkswagen şimdilik kendi markasıyla seriye girme planı yapmıyor. Grup altında bulunan iki dev üreticinin de Formula 1’e giriş için 2026 yılını seçmesinin arkasında ise önemli bir neden bulunuyor. Formula 1’de 2026 itibarıyla yeni motorlar özelinde büyük regülasyon değişiklikleri yapılacak. Bu açıdan 2026 yılında tüm takımlar adeta sıfırdan başlıyormuş gibi yeni araçlar / altyapılar oluşturacak.

2026 yılında önemli rakipleriyle eşit sayılacak bir seviyede başlangıç hedefleyen ve 2026 regülasyonlarının belirlenmesine büyük etiklerinin olduğu iddia edilen Porsche ve Audi, Formula 1 dünyasına giriş için aslında uzun zamandır önemli planlar yapıyor. Örneğin Audi’nin Formula 1 macerası için Red Bull ile ortaklık planları bulunuyor. Audi’nin ise direkt olarak McLaren ile ilgili planları bulunuyor. Audi’nin çok büyük bir meblağ (500 milyon euro) ile McLaren’i satın alabileceği iddiaları uzun zamandır gündemde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Formula 1 şampiyonasına yeni isimlerin giriş yapması sporun geleceği adına heyecan uyandırıyor. ABD’lilerin eline geçmesi ve Netflix’in katkısıyla son yıllarda popülerliği iyice artan F1, devam eden 2022 sezonuyla da izleyicileri ekranlara kilitlemeye devam ediyor. Bu yıl Mercedes’in geri düşmesiyle üst sırada Ferrari ve Red Bull çekişmesi yaşanıyor. Bu çekişmenin bu hafta sonu yapılacak ilk Miami yarışında da devam etmesi bekleniyor.

Porsche ve Audi Formula 1 macerası ile heyecanlandırırken bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı

Read More