Resmi açıklama geldi; elektrikli Fiat 500 için Abarth versiyonu yolda

Fiat 500e

Üçüncü nesliyle gerek elektrik gerekse tasarım tarafında dikkat çeken Fiat 500, Abarth tarafından performans çerçevesinden yeniden yoğurulacak.

2 yıl önce üçüncü nesliyle karşımıza çıkarılan Fiat 500, önemli oranda revize edilen tasarımıyla çok daha dikkat çekici bir karaktere büründü. 3+1 olarak isimlendirilen çift açılır kapı yapısıyla da kullanışlılık tarafında da eli güçlenen 500’de, elektrikli versiyon da teknik nitelikleriyle gelecek için umut vadediyor. WLTP standartlarına göre 320 kilometreyi bulan menzil değeriyle bir şehir otomobilinin beklentilerini fazlasıyla karşılayacağı seviyede olan elektrikli Fiat 500, markasının dönüşümünde de adeta bir test yatağı olacak. Kısa süre önce marka tarafından gerçekleştirilen resmi açıklamayla Abarth versiyonu için düğmeye basıldığını gördüğümüz 500, kendinden sonra gelecekler için referans niteliği taşıyacak. 500e Abarth projesi, İtalyan üreticinin 5 yılı aşkın süredir kendisinden beklenen performans hamlesi için de yeniden doğuş niteliği taşıyor.

Fiat 500 için elektrik gücü ve Abarth buluşması dikkat çekebilir

Fiat ve Abarth’ın günümüzdeki başkanı konumunda olan Olivier François, projenin hayata geçirilmesiyle ilgili ilk kilit mesajları verdi. Süreçle ilgili Autocar‘a konuşan François; “Bundan 1,5 yıl öncesini konuşsaydık elektrikli 500 için bir Abarth versiyonu ihtimalinin zor olduğunu söylerdim. Bu segmentteki araçların kullanım tarafında kendine has bir eğlencesi olduğunu düşünüyorum. Şu an ise 500e Abarth projesi üzerinde resmi olarak çalışmalara başladığımızı söyleyebiliyorum ve dikkate değer nitelikte hızlı bir araç ortaya çıkarmak istiyoruz.

Buradaki kötü haber ise aracı oluşturma sürecinin tahmin ettiğimizden daha zor olduğu. Geçtiğimiz süreçteki örneklerde olduğu gibi, eğer gerçek bir Abarth otomobili yapmak istiyorsak standart versiyondaki elektrik ünitesini kullanmamız söz konusu olmayacak. İstediğimiz güç ve tork değerleriyle birlikte şanzıman ve fren sistemi de tamamen farklılaşıyor. Bunların bir araya getirilmesi şart. Her şeye rağmen heyecan verici olacak. Aracın sesi üzerine de çalışıyoruz. Sessizliğinin yanında kendine özgü bir sesi de olacak.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Halihazırda satışta olan elektrikli 500’ün giriş seviyesinde giriş seviyesinde 95 PS güç sunuluyor. En üst pakette ise 116 beygir güç 220 Nm tork ve 320 kilometrelik menzil kombinasyonu gelirken aracın en iyi 0-100 verisi 9 saniyede dolaylarında. Abarth tarafından geliştirilecek olan modelde ise 0-100 değerinin 7 saniyenin altında olması bekleniyor. Performansla birlikte elektrikli modellerin hemen hepsinde gördüğümüz menzil değerindeki kayıp da 500e için geçerli olacak. Bu noktada mühendislerin nasıl bir formül izleyeceğini önümüzdeki günler gösterecek.

Read More