Renault 4 küllerinden doğuyor! Ekim ayında görücüye çıkacak!


Efsane model Renault 4, elektrikli versiyonu ile sahneye çıkıyor. Araç elbette revize edilmiş ve güncellenmiş olarak aramıza katılacak ancak buna rağmen nostaljik bir havasının olacağını da söyleyebiliriz.

Orijinal Renault 4, 1961 yılında 747 cc’lik motoruyla daha küçük ve daha az popüler olan kardeşi Renault 3 ile birlikte piyasaya sürüldü. 3 daha küçük, 603 cc’lik bir motorla üretildi ve sadece bir yıl boyunca üretimde kaldı. 1962’den itibaren satışına devam edilen model sadece Renault 4 oldu. Otomobil, katlanabilir arka koltuklar ve bakım gerektirmeyen soğutma sistemine sahip olan ilk araç olarak biliniyor. Fenomen model, 1994 yılına kadar 33 yıl boyunca üretimde kaldı ve 8 milyon adetten fazla satıldı. Şimdi ise Renault 4’ün küllerinden doğmasına şahit olacağız.

Renault 4 küllerinden doğuyor! Ekim ayında görücüye çıkacak!

Yeni Renault 4, markanın ikonik tasarımları yeniden canlandırmasında Renault 5’e katılacak. Şirket 2025 yılına kadar yedisi elmas rozetli ve üçü daha sportif Alpine modelleri olmak üzere 10 elektrikli otomobili satışa sunmayı hedefliyor. Eski modellerin yeniden tasarlanması ilgi görürse Fransız üreticinin daha fazla nostaljik üretim yapması muhtemel olacaktır.

Daha önce duyurulan Renault 5 gibi Renault 4 de CMF-BEV platformunu kullanacak. Ayrıca söz konusu otomobil, 400 km menzile sahip olacak ve 132 beygir güç üretecek. Bu değerleri ile performans anlamında da sorun çıkarmayacağını kanıtlayan araç, 20.000 euro’dan daha düşük bir bedelle tüketicilere sunulacak.

Paris Otomobil Fuarı 17 Ekim‘de başlıyor ve Renault 4’ü resmi olarak ilk kez burada göreceğiz.

Read More

Yorum yapın