Porsche ve Audi, Formula 1’e katılıyor!

Ünlü iki Alman otomobil üreticisi Formula 1’e katılma kararı aldı. Geçen senelerde bu konuyla alakalı iddialar ortaya atılmış ve bir açıklama yapılmamıştı. Ancak şimdi 2 büyük firma insanların yeni spor tutkusu olan Formula 1E geliyor.


Geçen yılki söylentiler, Porsche ve Audi’nin F1’e katılmasıyla alakalıydı. Bunun artık bir söylenti değil, bir gerçek olduğu ortaya çıktı. Volkswagen Grubu‘nun CEO’su Herbert Diess, “Dialog with Diess” adlı bir YouTube Canlı Yayınında sonunda bu haberi doğruladı.

Diess, Volkswagen’in marka imajına uymadığı için F1’de yer almayacağını, ancak Porsche ve Audi’nin 2026’da yeni kurallar geldiğinde rekabet edebileceğini söyledi. Diess, 2026’da yönetmelik değiştikten sonra, şu anda en yüksek motor sporu olan F1’e katılmanın mükemmel bir fırsat olduğunu söylüyor.

VW’nin üst yönetimi daha önce mühendislerin yeni bir güç aktarma organı geliştirmek için kabaca dört yıla ihtiyaç duyduğunu belirttiğinden, karar da tam zamanında olmuş oluyor. Kısacası takımların 2026 sezonuna hazır olmaları için şimdiden çalışmalara başlamaları gerekiyor.

Yol arabaları için geçerli olmayan parçaların düşürülmesinin yanı sıra, F1 arabaları 2026 yılına kadar yüzde 100 sentetik yakıtla çalışacak. Bu, Porsche’yi destansı bir güç aktarma organı inşa etmek için birinci sınıf bir konuma getiriyor, çünkü bu yakıtın arkasındaki ana itici güçlerden biri Porsche.

Read More

Yorum yapın