PlayStation VR2 için önemli yeni özellikler açıklandı

Sony PlayStation VR2 için resmi çıkış tarihini halen vermedi ancak ürün hakkında farklı bilgiler aktarmayı sürdürüyor.

Sony PlayStation VR2 ya da PS VR2, Sony tarafından yapılan resmî açıklamaya göre ilk çıktığında 20’den fazla büyük sayılacak oyuna ev sahipliği yapacak. İlk aşamada Resident Evil Village, The Walking Dead: Saints and Sinners Ch2, No Man’s Sky ve Horizon Franchise gibi yapımlar ile denenecek ürün, açıklandığı kadarıyla VR için özel olarak üretilmeyen yapımlarda da kullanılabilecek. Yapılan açıklamaya göre normal oyunlarda kişilerin gözleri önüne 1080P’lik bir sanal ekran getirilecek. Bu ekran 24 ile 120 Hz arasında oyun oynanabilecek. Başlıkta ayrıca bir canlı yayın desteği de olacak. Bunun için harici olarak PS5 HD kamerasının alınması gerekecek.

Bu kamerayı alan kişiler hem kendilerini hem de oyun görüntüsünü canlı olarak yayınlayabilecek. Bu durum özellikle oyun yayıncılarını çok memnun edecek. Ürün aynı zamanda başlığı çıkarmadan odaya bakılmasına da imkân tanıyacak. Bu sayede birçok kazananın önüne geçmeyi hedefleyen Sony, burada kişilerin özel oyun alanı belirlemesine de izin verecek. Bu alanın uç noktalarında kullanıcı görsel ve sesli olarak çarpma / düşme risklerine karşı uyarılacak.

PlayStation VR2 için başka neler biliyoruz? Tekrardan üzerinden geçmek adına Merak edilen ürün, ekran konusunda en sağlam kaynaklardan Ross Young’a göre 2022 değil 2023 içerisinde satışa sunulacak. Beyaz renkte hazırlanan ve genel olarak kompakt duran ürün, PS5 ile kablo üzerinden bağlantı kuruyor ve iki adet aylar önce gösterilen kablosuz kontrolcüler ile geliyor. Çıktıktan sonra Türkiye’de de satılacak PlayStation VR2 sanal gerçeklik başlığı, aktarıldığı kadarıyla özel lens ayarlarına sahip ve yerini aldığı modelden daha hafif bir seçenek konumunda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özel bir havalandırma sistemine sahip olduğu ve bu sayede ısınma sorunu yaşatmayacağı aktarılan oyuna özel sanal gerçeklik başlığı, bir yerleşik motora da sahip. Bu motorun amacı oyunlara bağlı olarak geri bildirim vermek olacak. Başlık iki adet 4K HDR ekran üzerine kuruluyor ve bu ekranlarda 90 Hz/120 Hz arası yenileme hızı sunuyor. İlk PSVR’dan aldığı deneyimle PSVR2’yi çok daha kullanıcı dostu ve etkileyici oyun deneyimi sunar hale getirecek Sony, başlık ile 110 derecelik bir görüş açısı sunuyor.

Yapılan açıklamaya göre PlayStation 5’e tek bir USB-C kablosu ile bağlanacak ürün, bu sayede hem pil bitti derdini ortadan kaldıracak hem de gecikmesiz bir oyun deneyimi sunacak. Bünyesindeki kameralar ile içten dışa takip getirecek ve böylece kafa hareketleri ile kontrolcülerin konumunu sanal dünyaya etkili şekilde aktaracak PlayStation VR2, birçok oyuncu tarafından merakla bekleniyor.

Sony PlayStation VR2 yanında bu da ilginizi Çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

Read More