PlayStation 5 için “VRR” desteği sonunda geliyorSony, PlayStation 5

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için gerçek anlamda sonunda dedirten “VRR” desteği geliyor. Ancak yine de beklenmesi gerekecek.

Rakip Xbox Series X‘te baştan beri olmasına rağmen PlayStation 5 oyun konsolunda Variable Refresh Rate (VRR) desteği yer almıyordu. İşte bu Türkçe’ye “Değişken Yenileme Hızı” olarak geçen özelliğin PS5’deki eksiği “önümüzdeki aylarda” resmi olarak kapatılacak. Bugün resmi bir duyuru yapan Sony, özelliğin bir yazılım güncellemesi ile verileceğini aktardı. Sony’nin resmi duyurusuna göre VRR özelliği, destekli olanlar yanında desteği olmayan oyunlarda da çalışacak. Firma bunun için VRR ayarları içerisine aşağıda görebileceğiniz özel bir seçenek ekleyecek. Peki nedir bu VRR? Variable Refresh Rate teknolojisi ile ekran ve konsol arasında bir kare / yenileme hızı eşleştirmesi yapılıyor ve böylelikle “yırtılma olmadan” pürüzsüz bir oyun deneyimi elde edilebiliyor. VRR’dan yararlanmak için PS5’in bağlanacağı televizyonun da HDMI 2.1 üzerinden VRR desteği taşıması gerekiyor.

PlayStation 5 hatırlarsınız en son Türkiye fiyatı artışı ile gündeme gelmişti. Konsol için hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda bir açıklama gelmiş, burada “PlayStation 5’in Ultra HD Blu-ray disk okuyucuya sahip modeli 7.499 TL tavsiye edilen perakende satış fiyatı ile satılmaya devam etmektedir.” denilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce ise ürünün Türkiye’deki resmi satış fiyatı 12.000 TL’ye çıkarıldı. Buna rağmen ürün Türkiye’de 12.000 TL’ye alınamayacak. Konsolu şu an halen 16 bin TL altına bulmak imkânsız durumda.

PlayStation 5 fiyatı üzerken bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More