Photoshop ile eski fotoğrafları yenileme süreci çok kolay hale geldi

Adobe, düzenlenen Adobe MAX 2022 kapsamında Photoshop için birçok duyuru gerçekleştirdi. Bunlar arasında bir filtre de yer alıyordu.

Adobe, en çok kullanılan yazılımlarından Photoshop için birçok yeni özellik ve teknoloji geliştiriyor. İşte bunların en yenisi yapay zekâ Adobe Sensei temelli “akıllı filtreler” arasına dahil edilen “fotoğraf restorasyonu (Photo Restoration)” oldu. Bu yapay zekâ destekli yeni fotoğraf filtresi, tek tuşla çok eski fotoğrafları düzeltiyor ya da başka bir deyişle restore ederek geleceğe taşıyabiliyor. Eski fotoğraflara adeta can veren ve çok büyük zaman kazandıran filtre, yapılan denemelere bakılırsa gerçekten iyi çalışıyor. Filtrenin yapabildiklerini direkt olarak yukarıdaki video da açık olarak gözler önüne seriyor.

Yeni geliştirilen filtre ile düzeltilen eski fotoğraflara, yine Photoshop için sunulan akıllı fitreler arasında yer alan “renklendirme (Colorize)” ile renk de verilebiliyor. Bu sayede tek tuşla siyah-beyaz fotoğraflar renkli hale getirilebiliyor. Kurulan yapay zekâ sistemi fotoğraftaki kişileri algılıyor ve cilt tonunu güzel şekilde algılayarak gerçekçi sonuçlar ortaya koyabiliyor. Bu yeni sunulan imkanlardan yararlanmak için Photoshop’un ücretli abonesi olmanız ve yazılımın “2023” sürümüne güncelleme yapmanız yeterli oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki Photoshop için kullanıma çıkan diğer yeni özellikler neler? Üzerinden geçmek adına firmanın sürekli gelişen yapay zekâ sistemi sayesinde artık otomatik seçim sürecinde çıta yükseliyor. Tek tıklama ile çalışan otomatik obje seçme aracı artık çok daha detaylı çıktılar verebiliyor. Sistem güncelleme ile objeleri birbirinden daha iyi ayırıyor ve saçları hiç olmadığı kadar iyi şekilde belirleyerek ayırabiliyor.

Paylaşım sürecini geliştirmek adına “İnceleme için Paylaş” özelliği getirilen Photoshop, bu altyapıda yapılan çalışmaların müşterilere bir web bağlantısı olarak paylaşılmasına imkân tanıyor. Bu sistem müşteri ile tasarımcı arasındaki ortak çalışma sürecini çok kolaylaştıracak bilgisi veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada henüz kullanımda olmayan başka yenilikler de gündemde. Örneğin henüz çıkmayan ancak üzerinde aktif olarak çalışılan bir yapay zekâ sistemi, kişilerin seçtiği birden fazla fotoğrafı gerçekçi şekilde bir araya getirebiliyor. Akıllı bir montaj sistemi olan bu altyapı, fotoğrafları yapay zekâ ile analiz ediyor ve gölge ile ışıkları olabilecek en gerçekçi şekilde uyguluyor.

Şimdilik Project Clever Composites olarak isimlendirilen harmanlama sistemi için konuşan Adobe mühendisi, “geliştirdiğimiz teknoloji, anlamsal ayrıştırma, birleştirmeye uygun arama, nesne birleştirme için ölçek ile konum tahmini, renk tonu uydurma, aydınlatma tahmini, gölge oluşturma ve diğer bazı detayları belirleme noktasında çoklu derin öğrenme modelleri ve milyonlarca veri noktası kullanıyor.” açıklamasında bulunuyor.

Not: Görsel kaynak TechRadar.

Photoshop ile eski fotoğraf yenileme yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Read More