Peugeot, Citroen ve Opel binek VAN modellerinde benzinli ve dizel motora veda ediyor

Peugeot Citroen Opel

Stellantis geleceği için önemli bir adım atan Peugeot, Citroen ve Opel, kompakt ve orta segmentteki VAN modellerinin ticari olmayanlarını sadece elektrikli olarak satışa sunacak.

Fiat-Chrysler ve Peugeot-Citroen gruplarının bir araya gelmesiyle hayata geçirilen Stellantis, geride bıraktığımız 2021’de elektrik geleceği için önemli adımlar gerçekleştirdi. Ortak platformun beraberinde getirdiği üretim kolaylığı vesilesiyle gerek binek gerekse ticari modellerin elektrikli versiyonlarını lanse eden grup üyeleri, 2022 yılında da bu alanda önemli adımların mesajlarını vermeye başladı. PSA tarafındaki öncü markalar konumunda olan Peugeot, Citroen ve Opel cephesinden gelen ortak karar ile 2022 yılıyla birlikte binek nitelikler barındıran VAN versiyonların artık sadece elektrikli olarak satışa sunulacağı açıklandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peugeot, Citroen ve Opel için hangi modeller bu karara dahil olacak?

Üç markanın kompakt ve orta segmentte seyreden tüm modellerini etkileyecek olan bu kararın temsilcileriyle aslında geçtiğimiz süreçte tanışmışlık. Listeye baktığımızda; Citroen cephesinde Berlingo / Jumpy / SpaceTourer, Peugeot cephesinde Rifter / Expert / Traveller ve Opel’de ise Combo / Vivaro / Zafira Life modellerinin tamamının artık “e” versiyonlarıyla satışa sunulacağını görüyoruz. Bu araçların ticari versiyonlarında ise içten yanmalı motor seçeneklerinin sunulmasına devam edileceğini de belirtmekte fayda var. Listedeki araçların batarya tarafında ise segmentlerine göre iki farklı batarya seçeneği sunuluyor. Giriş seviyesinde 50 kWh‘lık batarya paketiyle gelen araçlarda 200 kilometreye kadar yol kat edebiliyor. Bir üst noktada 75 kWh seviyesine yükselen kapasite beraberinde 300 kilometreye kadar menzil değerini getiriyor. Motor tarafında ise tek ünite üzerinden 136 PS güç ve 260 Nm tork değerleri sabit.

Read More