Panasonic S5II ve S5IIX, çok iyi otomatik netleme ile geldi

CES 2023 kapsamında lanse edilen yeni tam kare aynasız fotoğraf makineleri Panasonic S5II ve S5IIX, çok iyi otomatik netleme ile geldi.

Panasonic S5II ve S5IIX, firmanın daha önceki modellerindeki en büyük şikayetlerden birisini ortadan kaldırıyor. Bünyelerinde yeni geliştirilen 24,2 megapiksellik bir tam kare CMOS sensör yer alan aynasız gövdeler, kontrast tabanlı yerine çok daha iyi sonuçlar ortaya koyan faz algılamalı otomatik odaklama (PDAF) sistemi üzerine kuruluyor. Bu videoda sürekli otomatik takip yeteneği çok yüksek olan sistem sayesinde “AF” performansları büyük oranda artan gövdeler, fotoğraftan çok videoya odaklanıyor. Hareketli ekranlar ve elektronik vizörler taşıyan modeller, 4:2:0 10-bit 6K (3:2), 5.9K (16:9) ve 4:2:2 10-bit C4K/4K video kayıt yeteneklerine sahipler.

Beş eksenli sensör bazı görüntü sabitleme ile optiklerdeki 2 eksenli görüntü sabitlemeyi bir araya getirerek elde yüksek stabiliteye sahip videolar çekilmesine imkân tanıyan S5II ve S5IIX, temelde hemen hemen aynı özelliklere sahipler. S5IIX modeli farklı olarak dışarıya RAW yani ham video çıkarabiliyor ve bağlı USB-C SSD’ye ProRes kayıt gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda bazı profesyonellere yönelik ekstra özellikle de sadece S5IIX modelinde sunuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İleride Türkiye’de de satılacak olan dikkat çekmeyi başaran modeller üst seviye olduklarından ucuz değiller. S5II için 1.999 dolar, S5IIX içinse 2.199 dolar yurt dışı fiyatı açıklanıyor. Modellerin henüz Türkiye fiyatları bilinmiyor.

Panasonic S5II ve S5IIX yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

Read More