Pagani Utopia; Huayra sonrası yeni dönemin hükümdarı

Markasının 30 yıllık macerasındaki üçüncü safkan otomobili olan Pagani Utopia, Huayra’ya göre önemli farklılıklar getiriyor.

Pagani cephesinde 10 yılı aşkın süredir hüküm süren Huayra’nın devri bugün itibarıyla resmi olarak sona erdi. İtalyan üreticinin bir süredir ipucu niteliğindeki paylaşımlarıyla mesajını verdiği yeni seri otomobili “Utopia” adıyla artık karşımızda duruyor. Gerçeküstü dünyanın olumlu tarafını yansıtan “ütopya” tabirini otomobil dünyası üzerinden gerçeğe dönüştüren Horacio Pagani ve ekibi, bu isim tercihiyle de akıllarda kalıcı bir işe imza atmış durumda. Otomobil dünyasındaki hibrit odaklı dönüşüme rağmen hiçbir elektrik desteği taşımayan atmosferik V12 motoruyla yollara çıkacak olan Pagani Utopia, yerini aldığı Huayra’ya göre de nitelikli farklılıklar taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pagani Utopia tamamen farklı otomatik şanzımanla geliyor

30. yılını kutlayan Pagani’nin bu süreçteki üçüncü otomobili olarak kayıtlarımıza geçecek olan Utopia’nın motor bölümünde tanıdık bir silüet bizi karşılıyor. Mercedes-AMG kaynaklı 6.0 litrelik twin-turbo V12 makine, Huayra’daki paketi üzerine yapılan dokunuşlarla (+85 beygir) 864 beygir güç ve 1.100 Nm’lik tork üretecek niteliklerle bu otomobilde konumlandırılıyor. Şanzıman tarafında ise manuel ile birlikte yeni geliştirilmiş 7 kademeli bir otomatik ünite kullanıcıların tercihine bırakılacak. Burada değerler her ne kadar aynı olsa da, Huayra’da konumlandırılan otomatik şanzımanın yerini Xtrac’tan gelen tamamen farklı bir ünitenin aldığını özellikle belirtmek gerekiyor.

Pagani Utopia

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karbon-titanyum monokok şasi üzerine geliştirilen Utopia, tüm parçalarının bir araya gelmesiyle birlikte kuru olarak 1.280 kilogram gibi muhteşem bir ağırlık değerine sahip. Pagani cephesi şimdilik modelin performans verilerini paylaşmasa da, bu alanda önemli bir beklenti olduğu da aşikar. Aracın toplam ağırlığının Huayra’dan 67kg daha hafif olması da etkileyiciliğini bir katman yukarı taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobilin altyapı elemanları da beklentileri karşılayacak silahlarla donanılmış durumda. Brembo’dan gelen karbon seramik frenler, Pirelli PZero Corsa lastik seti, elektromekanik diferansiyel kilidi, tamamı bağımsız elektronik süspansiyonlar ve gövde üzerinde yere basma kuvvetini iyileştiren yeni tasarım detayları Pagani Utopia’yı göklerden ziyade yerde en iyi seviyeye çekmekten sorumlu olacak. 6 yıllık bir geliştirme süresinin ardından üretime hazır hale getirildiği vurgulanan Utopia’dan toplamda sadece 99 adet üretilecek. Fiyatlar ise şimdilik performans verilerinde olduğu gibi öğrenmek için beklememiz gerekenler tarafında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Read More