“Özel iletişim vergisi yüzde 122 oranında artırıldı”akıllı telefon ikinci el telefon

Türkiye 2023’e büyük zamlar ile giriyor. Resmi olarak verilen bilgiye göre özel iletişim vergisi tam yüzde 122,93 oranında artırılmış durumda.

Para Medya’da yer alan detaylara göre özel iletişim vergisi yeniden değerleme oranı olan yüzde 122,93 oranında artırıldı ve bu bağlamda vergi için ödenen rakam maalesef 117 liradan tam 260 TL’ye çıktı. Resmî Gazete’de yayınlanarak 2023 yılı ile birlikte devreye girecek olan yeni vergi miktarı ile telefon ve internet faturalarımıza yeni miktarlar eklenecek. 12 aya bölüştürülerek alınan iletişim vergisi her faturada 9,75 TL yerine 21,67 TL olarak ödenecek. Bu arada vergi odağında Türkiye’de başka artışlar da oldu. Örneğin yeni yılda damga vergisi de yüzde 122,93 oranında artırılacak. Yeni yılda emlak vergisi ücretleri yeniden değerleme oranının yarısı kadar yüzde 61,47 uygulanacak.

Geçtiğimiz aylarda bir paylaşım yapan vergi uzmanı Ozan Bingöl, incelediği verilerin MTV’de yeni yıl için en az yüzde 60’lık bir artışa işaret ettiğini belirtmişti. Daha sonra bu konuda bir duyuru yapıldı ve 2023 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarlarında uygulanacak yeniden değerleme oranı olarak belirlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmî Gazete’de yayımlandı ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde 2023’te uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 61,5 oldu. Cumhurbaşkanı süreçte yüzde 50 indirim yetkisini kullandı, bu indirim yetkisini kullanmasaydı artış oranı yüzde 123 olarak gerçekleşecekti. Ozan Bingöl’e göre Cumhurbaşkanının MTV için uygulanacak yeniden değerleme oranını yüzde 80’inden az olmamak üzere yani yüzde 24,5’e indirme yetkisi vardı ancak yüzde 61,5 belirlendi.

Özel iletişim vergisi artışı yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

Read More