Oyun dünyasının en çok kazanan şirketleri belli oldu


Yakın zamana kadar oyun denildiğinde akla bilgisayar veya konsol oyunları gelir, mobil oyunlar ise “çocuk işi” olarak görülürdü.

Bununla birlikte özellikle Angry Birds, Subway Surfers, Candy Crush gibi oyunların geliştirilmesiyle birlikte bir anda rüzgarı arkasına alan mobil oyunlar, kısa zamanda çok büyük işler başardı ve benzeri görülmemiş bir gelişme kat etti.

Şimdilerde ise artık oyun sektörünün 3 kategoriden oluştuğunu ve üçüncü ismin de mobil oyunlar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İşte bu sözlerimizin kanıtını ise, 2021 yılının sektör gelirlerini inceleyen NewZoo firması sundu.

Oyun dünyasının en çok kazanan şirketleri belli oldu

Bu şirket tarafından yapılan araştırmalara göre, mobil oyun sektörü 2021 yılında, 2020 yılına göre tam %17,7’lik oranda daha fazla hasılat elde etti. Listenin başında ise PUBG Mobile ve League of Legends gibi yaşayan efsanelerin sahibi Tencent geliyor. Yapılan açıklamaya göre bu firmanın gelirleri bir önceki yıla göre %9,9 oranında artarak 32,2 milyar dolara ulaştı.

Listenin ikinci sırasında bulunan Sony listenin ilk 10 sırasında bulunan firmalar arasında tek gelir kaybı yaşayan isim olurken, buna rağmen şirket 2021 yılında 18,2 milyar doları kasasına indirdi.

Her ne kadar popüler bir oyunu olmasa da, iOS işletim sistemi sayesinde mağazadaki her oyundan aslan payını alan Apple, gelirlerini %17,7 oranında arttırarak 3. Sırayı alırken, benzer durumdaki Google’da gelirlerini %20,8 oranında arttırarak 5. Sıraya yükseldi. Listenin dördüncü sırasında ise 2020 yılına göre gelirlerini %9,6 oranında arttırarak 12,9 milyar dolara çıkaran Microsoft bulunuyor.

Read More

Yorum yapın