ÖTV düzenlemesi sonrası Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt’tan açıklamaÖTV düzenlemesi Ali Haydar Bozkurt

Saatler önce açıklanan ÖTV matrah düzenlemesiyle ilk değerlendirmelerden birisi Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt’tan geldi.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sıfır otomobilde ÖTV matrah limitlerinin değiştirilmesi ile ilgili sektörden ilk değerlendirmeler gelmeye balladı. Saatler önce duyurulan kararla ilgili açıklamalarda bulunan Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, limitlerin düzenlenmesi ve bu baremlere ek dilimler getirilmesini olumlu bir adım olarak değerlendirdi. Üç kısımda uygulanan ÖTV matrah dilimlerinin beşe çıkarılmasıyla birlikte Toyota’nın da üzere bazı segmentlerdeki sıfır otomobil fiyatlarında ÖTV güncellenmesine ivedilikle gidildiğini ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“ÖTV matrah dilimleri değiştirildi demek daha doğru”

Bozkurt’un konuyla ilgili detaylı görüşleri şu şekilde; “Atılan bu adımı “matrah güncellemesi” olarak ifade etmek yerine “matrah dilimlerinin değiştirilmesi” olarak ifade etmeyi daha doğru buluyorum. Çünkü genel anlamıyla bir matrah güncellenmesi beklentisi vardı. Özellikle kurlar sebebiyle fiyatların gelmiş olduğu noktada, neredeyse tüm modellerin yüzde 80’lik dilime girmesi; her bir dilime denk gelen matrah tutarlarının da güncellenip arttırılmasıyla, özellikle yerli üretim modellerinin yüzde 50’lik dilime girmesi beklentisi vardı. Şu andaki uygulamada bu durum söz konusu olmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sadece birkaç modelde bir miktar fiyat düşüşü gerçekleşti. İlgili kurumlar tarafından ÖTV’de bir düşüş planlanmadığı altı çizilerek belirtilmişti. Şu anda yapılan değişiklikle, yüzde 50 ve yüzde 80 baremlerinin arasına gelen yüzde 60 ve yüzde 70 baremleri ile aradaki yüksek farkın kademelere bölünmesi gerçekleştirilmiştir. Bundan sonraki adım olarak, matrah tutarlarının güncellenmesi ile ilgili beklentimiz halen devam etmektedir. Şu anda neredeyse tüm modeller ağırlıklı olarak en yüksek dilim olan yüzde 80’lik dilimde bulunmayı sürdürmektedir. Umarız ki, bu konuda da yakın zamanda bir güncelleme bilgisi alırız.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Yaris Cross

Read More