Otomobiliniz eskiyse bunları sakın ihmal etmeyin

Arabanızın yollarda en iyi şekilde ve güvenle yol almasını sağlamak mümkün ancak bunun için bazı noktalara dikkat etmek gerekli. İşte aracınızın ömrünü uzatacak ipuçları.


Yağ seviyesini kontrol etmek

Yağ aracınızın motorunun can damarıdır. Yağ sayesinde arabanızın motorundaki tüm hareketli parçaları yağlanır. Günümüz arabalarının neredeyse tamamı, önerilen yağ ve filtre değişimleri arasında önemli miktarda yağ kullanmayacak kadar iyi yapılmış ve tamamen sızdırmaz hale getirilmiş motorlara sahiptir. Ancak eski model araçlarda yağ konusunda daha dikkatli olmakta fayda var.

Cam suyunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin

Cam suyunun bitmesi oldukça sıkıntılı bir durum yaratabilir. Özellikle yol çamuru ve tuzun ön camı ve görüşü bozduğu kış aylarında özellikle kötüdür. Ön cam yıkayıcı haznesini ne sıklıkta kontrol edeceğiniz mevsime ve hava durumuna göre değişiklik gösterir.

Lastiklerin hava basıncına dikkat

Daha yeni otomobillerde, lastiklerinizin havasının azaldığını size bildirmek için bir lastik basıncı uyarı ışığı bulunur, ancak eski otomobillerde ne yazık ki bu yoktur. Lastiklerinizin basıncını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Radyatör kontrolü

Radyatör, motorunuzun sıcaklığını kontrol altında tutan soğutma sıvısı içerir ve görsel olarak kontrol edilebilir.

Read More

Yorum yapın