Otomobil sonrası opsiyon fiyatları da inanılmaz seviyelere geldi2021 Renault Megane Sedan otomobil

Halihazırda erişilebilirlikten uzak olan otomobil fiyatları gündem olmaya devam ederken, listelerdeki opsiyonlar da düşündürücü seviyeye geldi.

2021 yılının son aylarıyla birlikte otomobil fiyatlarında yaşanan yükselişlerle birlikte, kısa sürede rekorların kırıldığı günlere şahit olduk. Araç bulunabilirliğinin yanında döviz kurunda yaşanan orantısız yükselişin yansımalarıyla şekillenen listelere, ÖTV matrahında yapılan düzenleme ile müdahale edilmek istendi. Bu hamle sonucu nispeten biraz da olsa duraksayan fiyat artışlarının, tahmin edildiğimiz gibi 2022 model yıllı yeni araçların gelmesiyle birlikte tekrar karşımıza çıkışını görüyoruz. Üretimi Türkiye’de gerçekleştirilen araçları güncellenen şubat ayı listelerinde; Clio için 400 bin TL, Egea için 500 bin TL, Megane için 600 bin TL sınırları geçilmek üzere/geçildi. İkinci el pazarına da kısa süre de yansıtan artışların hemen her alanda erişilebilirlik makasını iyice açtığını söylemek mümkün. Bunun bir tarafını da sıfır kilometre modeller için listelerde olan opsiyonlar oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault Megane cephesinde opsiyon dahil fiyatlar 700 bin TL’yi aşabiliyor

Opsiyon tarafında doğrudan fiyat örneğinde olduğu gibi Türkiye’de üretilen modellere bakmayı tercih ettik. Bu noktada ilk olarak Megane Sedan listelerine göz gezdirdiğimizde; elektrikli açılır panoramik cam tavan için 31.000 TL, deri paketi için 28.000 TL, sürüş paketi için 25.500 TL, teknoloji paketi içinse 20.500 TL gibi etiketilerin belirlenişi dikkat çekiyor. Listedeki en ucuz opsiyon ise 4.500 TL ile metalik renk opsiyonu. Clio ürün gamında en yüksek versiyona dahil edilebilecek opsiyonlarda; eller serbest park desteği 25.500 TL, navigasyon paketi ise 16.000 TL, görüntülü park destek paketi ise 5.750 TL’lik etiketle geliyor. Fiat Egea Sedan tarafına baktığımızda ise güvenlik ve plus paketlerinin 12.000 TL’lik fiyattan satışa sunulduğunu görüyoruz. Peugeot listelerinde ailenin giriş seviyesi SUV modeli olan 2008 tarafında; açılır cam tavan 20.500 TL, Focal ses sistemi 20.000 TL, Nappa Deri Döşeme ise 24.000 TL gibi fiyatlarla opsiyon listesinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Read More