Otomobil fiyatlarındaki artış yeni akım getirdi; “eldekini sıfırlamak”ikinci el otomobil temmuz verileri

Sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarındaki radikal artışlar sonrası kullanıcıların ellerindeki araçlara yatırım yapma ihtimalleri artıyor.

Otomobil üretiminde yaşanan aksaklıklar, sıfır kilometre araçlardaki tedarik sorunu ve döviz kurundaki radikal yükseliş, ikinci el araç pazarındaki tüm dengeleri değiştirmeye devam ediyor. Son gelişmelerin ardından yeni bir otomobil sahibi olmak artık hayal konumuna gelirken, ikinci elde model yükseltmek de ciddi anlamda zorlayıcı hale geldi. Bu kapsamda pek çok kullanıcının araçlarını satmaktan vazgeçtiği yönünde istatistikler kendisini gösterirken, eğilimin eldeki araca yatırım yaparak yenileme yönünde olduğu bilgileri de ortaya çıkmaya başladı. Sadece 1 yıl önce, pandemi ile birlikte hayatımıza giren kısıtlamalar ve evden çalışma modellerinin araçların trafiğe daha az çıkmasına ve bakım-onarımların aksatılmasına sebep olduğuna dikkat çeken RS Servis CEO’su Ünal Ünaldı, yılın üçüncü çeyreğinde bu durumun ciddi manada değiştiğini ifade etti.

TOSEF yedek parça

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobil sıfırlamak 20 bin TL’den başlıyor

Otomobil fiyatlarındaki sürekli hale gelen yükselişin, birçok araç sahibinin elindeki aracı yeni bir araçla değiştirme düşüncesinden vazgeçirdiğini vurgulayan Ünaldı; “Çok sayıda kullanıcı, birkaç ay içinde satmayı düşündüğü araca birkaç sene daha binme kararı aldı. Yeni bir araca ulaşmanın maliyeti arttığı için, ellerindeki aracı koruma yoluna gidiyorlar. Kompakt sınıf, 2012 model dizel-otomatik bir otomobiliniz var diyelim, 2017 modeliyle değiştirmek isterseniz ortalama 120 bin TL ek bütçeye ihtiyacınız var. Fakat kapıdaki aracın kaportadan mekaniğe, iç mekandan kozmetiğe birçok eksiğini giderip 20 bin TL gibi bir rakama sıfırlayabiliyoruz. Orta sınıf bir otomobil için yine 200 bin TL, lüks segmentte ise 400-500 bin TL daha ekleme yapmanız gerekiyor. Her araç için bu rakamlar değişken olsa da üstüne ekleyeceğiniz bütçenin yüzde 15-20’si ile eldekini sıfırlayabilirsiniz. Satarken de TL bazında hiçbir kaybınız olmuyor, hatta değer kazanıyor.” açıklamasını yaptı.

İlgili video

Yeni Skoda Fabia

Read More