Otomobil fiyatlarına bir zam daha geliyor!


Otomobil fiyatları korona virüs geldiğinden beri ciddi anlamda artmış durumda. Çip krizi ve artan enflasyon gibi sebepler yüzünden otomobil fiyatlarında düşüş uzun süredir yaşanmıyor. Şimdi ise yeni bir açıklamaya göre zamlar gelmeye devam edecek.

Geçtiğimiz hafta açıklanan elektrik ve doğal gaza yüzde 50 zam yapıldığı açkıklanmışt. Bu kapsamda şimdi üreticiler otomobil fiyatlarına da zam yapmaya başlayacak.

Otomobil fiyatlarına bir zam daha geliyor!

Otomobil fiyatlarına bir zam daha geliyor! - Resim : 1

Toyota Otomotiv Türkiye CEO’su Erdoğan Şahin tarafından yapılan açıklamalara göre enerji kalemlerine yapılan zamlar otomobil üreticilerini de kötü etkileyecek. Şahin, “Üretim maliyetimiz içinde geçen yıl yüzde 5’ken, bu yıl yüzde 10 seviyelerine çıkan enerji maliyetinin yükünü kendi iç mekanizmalarımızla dengeleyebilmek adına çeşitli önlemler almışken, yeni zamlarla bu oran yüzde 15’e ulaştı. Bu artışı absorbe edebilmek için daha fazla ne yapabileceğimizi ilgili bölümlerimizle değerlendiriyoruz. İhracatta da iç piyasada da rekabet gücümüzün oldukça etkileneceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Görünüşe göre Hyundai da Toyota ile aynı fikirde. Hyundai yetkilileri de “Birim maliyeti üzerinden kâr dengesi de göz önünde olduğundan mutlaka fiyatlarda değişkenlik oluyor. Özellikle iç pazar daha çok etkileniyor. İhracatta eşit şartlarda fiyat politikası gözetildiğinden tüm markalarda benzer fiyatlandırma yapılıyor. İhracat genellikle Euro üzerinden olduğundan iç pazara nazaran sanayideki artışın etkileri daha düşük. Ama yurt dışına da zamlı gidiyor.” ifadelerini kullandı.

Read More

Yorum yapın